Kapitaltilførsel skal accelerere global ekspansion af fynske robotter

Blue Ocean Robotics skal med en investering fra A.P. Møller Holding på 335 millioner kroner udrulle mobile robotløsninger globalt.

Servicerobotter er en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet. Samtidig kan arbejdsmiljøet forbedres og kvaliteten af den leverede service nå et højere niveau. Foto: Blue Ocean Robotics.

12.01.2022

SCM.dk

I en verden med tiltagende mangel på arbejdskraft og stadigt flere ældre vokser efterspørgslen på servicerobotter, der kan assistere virksomheder og institutioner. Derfor får Europas største producent af servicerobotter, Blue Ocean Robotics, nu større finansielle muskler til at udrulle sine bæredygtige mobile robotløsninger til hele verden.

Servicerobotter er en del af løsningen, når produktiviteten skal øges på arbejdsmarkedet. Samtidig kan arbejdsmiljøet forbedres og kvaliteten af den leverede service nå et højere niveau. Derfor ekspanderer fynske Blue Ocean Robotics kraftigt på det globale marked i disse år, og nu accelereres væksten og produktudviklingen med en investering fra A.P. Møller Holding

”Blue Ocean Robotics har udviklet flere robotløsninger til, hvordan man kan automatisere og effektivisere kritiske såvel som rutinemæssige opgaver blandt andet i sundhedssystemer. Vi glæder os til at følge og støtte virksomheden, der er på en interessant vækstrejse”, siger Jan Nielsen, der er CIO i A.P. Møller Holding, i en pressemeddelelse.

Læs også: UVD-robotter rykker ind i supermarkederne

Blue Ocean Robotics mobile robotsortiment hjælper ansatte med at optimere desinfektion, telepresence samt forflytning og rehabilitering af patienter. Kundekredsen spænder vidt fra rengøringskoncernen ISS til hospitaler, skoler, lufthavne, hotelkæder, produktionsvirksomheder og butikscentre.

CEO Claus Risager er derfor overordentlig glad for opbakningen til at udvikle forretningen til et nyt niveau fra en af Danmarks mest betydningsfulde virksomheder.

”A.P. Møller Holding giver os endnu flere muskler til at konsolidere og udbygge markedsandelen for alle vores robotter. Udbredelsen af UVD Robots skal accelereres, og så har vi med PTR Robots og GoBe Robots to nye robotter, som nu også kommer ud på verdensmarkedet”, siger Claus Risager, der er CEO i Blue Ocean Robotics.

Robotklyngens mæcen

Selvom det er første gang, A.P. Møller Holding vælger at blive investor i en robotvirksomhed, kan det også ses som en tilbagevenden til robotterne. I 1990erne indså skibsreder Mærsk Mc-Kinney Møller, at automatisering var en nødvendighed i værftsindustrien og investerede derfor ambitiøst i forskning og udvikling af robotteknologi i Danmark.

A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene formål har hen over årene doneret et trecifret millionbeløb til faciliteter for robotforskning på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på Syddansk Universitet.

Var det ikke for A.P. Møller, ville Danmark slet ikke have en robotklynge og robotindustri. A.P. Møller har således gjort en kæmpe forskel som drivkraft sammen med det lokale universitet i Odense og med sine generøse donationer til robotforskning og -udvikling, men samtidig også som aftager af de udviklede løsninger.

”Det har været utroligt spændende og givende at være en del af roboteventyret i Odense siden 1980erne, hvor jeg udviklede svejserobotter på Lindøværftet”, siger Claus Risager.

Den danske robotklynge består i dag af mere end 300 robot- og automationsfirmaer.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia