Klimasvigt uden konsekvenser: Virksomheder slipper for ansvar

Nye undersøgelser viser, at virksomheder sjældent straffes, når de ikke lever op til deres klimamål, hvilket skaber en risiko for, at grønne løfter bliver en gratis omgang.

10.02.2025

SCM.dk

En undersøgelse fra Harvard, Berkeley og Stern School of Business viser, at 31 procent af over 1.000 undersøgte virksomheder enten har udskudt eller helt droppet deres klimamål for 2020. Yderligere 9 procent nåede simpelthen ikke de mål, de tidligere havde forpligtet sig til.

Energisektoren skiller sig ud, da 39 procent af virksomhederne helt har droppet deres klimamål, mens materielsektoren har den højeste andel af virksomheder, der fejlede, med 14 procent. På trods af dette oplever virksomhederne ingen mærkbare sanktioner.

Undersøgelsen konkluderer, at virksomheder opererer i et miljø præget af lav ansvarlighed og begrænset ekstern kontrol. Der er ingen økonomiske eller juridiske konsekvenser, når virksomheder ikke lever op til deres klimaambitioner.

Analysen viser også, at virksomheder modtager betydelig positiv medieomtale, når de annoncerer klimamål, men kun sjældent bliver kritiseret, hvis de ikke lever op til dem. Kun tre ud af 88 virksomheder, der ikke nåede deres mål, fik negativ presseomtale.

Forskere advarer om, at denne tendens risikerer at udvande fremtidige klimamål. Hvis virksomheder fortsat kan undgå sanktioner, er der fare for, at de langsigtede mål for 2030 og 2050 heller ikke vil føre til reel handling.

- lhs

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Ingeniører og IT-specialister er i høj kurs for headhuntere

26.02.2026SCM.dk

Mangel på kollegaer presser danske medarbejdere

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle