Klimavenlig godstransport afhænger også af køberen

Klimavenlig godstransport kræver effektiviseringer i hele godstransportkæden samtidigt med at køretøjerne effektiviseres og skifter til andre brændstoffer, viser Concito-rapport.

25.03.2015

SCM.dk

Mange transportkøbere viser ikke interesse i for at begrænse energiforbruget til godstransport. Til gengæld kunne netop en indsats fra transportkøberne bidrage effektivt til at mindske sektorens klimabelastning.

Læs også: Transportfremtiden ser lysegrøn ud

Omvendt er der en stigende interesse for at begrænse energiforbruget hos mange transportører, fordi energiomkostningen betyder meget for vognmandserhvervet, men indsatsen her er langt fra tilstrækkelig.

Det viser en ny rapport ”Energibesparelse i godstransportkæder” fra den grønne tænketank Concito.

”Ved at efterspørge et CO2-regnskab for den enkelte transport kan professionelle transportkøbere være med til at begrænse energiforbruget og dermed CO2-udledningen i hele kæden”, siger chefkonsulent i Concito, Susanne Krawack.

Hun anbefaler samtidig at stille krav om reduktion af CO2-udledningen i længerevarende kontrakter mellem transportkøbere, speditører og transportører. 

Læs også: Tre trin til mere grøn transport

”Ved at stille krav, når man som transportkøber indgår længerevarende aftaler med speditører og transportør, kan man bidrage til at finde nye energibesparelser i hele transportkæden”, siger Susanne Krawack.

Undgå hasteordrer
Concito-rapporten bygger på erfaringer fra en række store transportkøbere, speditører og transportvirksomheder og peger på flere praktiske tiltag, der har givet gode resultater, herunder:

  • At pakke bilerne effektivt: Flere virksomheder har arbejdet aktivt med at oplære personale i bedre pakning og har fået effekt af det - både i form af mindre energiforbrug og mindre omkostninger.
  • At undgå omladning af godset: God planlægning af turene og arbejde på at fylde bilerne helt op. Det vil ofte indebære, at man går i dialog med kunderne og får dem til at optimere leverancerne.
  • At undgå hasteordrer: Igen er samarbejdet med kunderne vigtigt. Der er erfaringer med at differentiere priserne på transporter, så det er billigere at få leveret på de tidspunkter, der er mindst pressede, og der er erfaringer med at dele besparelsen med kunden, når man får optimeret planlægningen i et samarbejde.

”Der er gode erfaringer, men situationen er desværre også, at kun få transportkøbere indgår aktivt i arbejdet med at reducere energiforbruget i godstransportkæden.  En del stiller krav, når der skal forhandles aftaler, men når det kommer til stykket efterspørger man sjældent konkrete initiativer og resultater, når aftalen er underskrevet, og det kniber stærkt med opfølgning”, forklarer Susanne Krawack.

Læs rapporten ”Energibesparelse i godstransportkæder”

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026PALOMAT

Sponseret

Ny Palomat leverer kvantespring i fleksibilitet og besparelse

02.02.2026SSI Schäfer

Sponseret

Mød SSI SCHÄFER på LogiMAT 2026: Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI

29.01.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Smart varetransport i et dynamisk logistikcenter

28.01.2026KNAPP A/S

Sponseret

6 løsninger til at forbedre din lagerdrift

28.01.2026WITRON Group

Sponseret

“The first violin in a perfectly tuned supply chain orchestra”

28.01.2026SCM.dk

JYSK halverer reklamationer gennem ti års kvalitetsarbejde

27.01.2026SCM.dk

Lemvigh-Müller investerer massivt i nyt centrallager

27.01.2026Axacon A/S

Sponseret

Når alt andet er digitalt, hvorfor hænger lageret så fast i gamle vaner?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

04.02.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
NEXT-LEVEL LOGISTICS AT FARMASIET: AUTOMATING FOR SAME-DAY PRESCRIPTION DELIVERIES

How do you build a highly automated warehouse capable of delivering same-day prescription orders, while also meeting strict regulatory requirements? And how do you achieve this in a fast-growing organization without disrupting daily operations?

Dato

04.02.2026

Tid

10:00

Sted

Live online webinar

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

05.02.2026

Sted

Hvidovre