Krisemøde om Aahus Havn: Behov for ekstern hjælp

Efter Planklagenævnets afvisning af planerne om udvidelsen af Aarhus Havn blev der i aftes afholdt krisemøde i Aahus Byråd, hvor det blev besluttet at hente hjælpe ude fra til den videre proces.

Foto: Aarhus Havn

07.06.2024

SCM.dk

Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard erkendte, at forløbet ikke har været godt nok.

Det er ikke specielt kønt, når en offentlig myndighed som Aarhus Kommune og en offentlig myndighed som Trafikstyrelsen ikke går i takt og ikke er afklaret og afstemt. Det er selvfølgelig utilfredsstillende, siger Jacob Bundsgaard. 

Efter afvisningen fra Planklagenævnet sagde borgmesteren mandag, at han ville afvente en afgørelsen fra Trafikstyrelsen, inden man gik i gang med at udarbejde en ny lokalplan. Men den fremgangsmåde blev efterfølgende afvist af Trafikstyrelsen, der vil se en ny lokalplan, inden man vil tage stilling til havneudvidelsen.

“Det er ikke specielt kønt, når en offentlig myndighed som Aarhus Kommune og en offentlig myndighed som Trafikstyrelsen ikke går i takt og ikke er afklaret og afstemt. Det er selvfølgelig utilfredsstillende,” siger Jacob Bundsgaard ifølge TV 2 Østjylland.

Rådmand for Teknik og Miljø i Aarhus, Nicolaj Bang, erkendte, at Teknik og Miljø skulle have haft en tættere dialog med Trafikstyrelsen.

Derfor var der enighed om, at der nu skal juridiske og faglige eksperter udefra til at bistå kommunen i det videre arbejde.

Forligspartierne bakker dog stadig op om havneudvidelsen og vil nu rette lokalplanen til i et forsøg på at få den fornødne godkendelse. 

-emte

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

12.11.2025SCM.dk

Nu begynder der igen at ske noget i Suezkanalen

12.11.2025SCM.dk

PostNord gør klar til rekordtravl julehandel under Black Week

07.11.2025SCM.dk

Polen investerer 16 milliarder i ny kæmpestor containerterminal

07.11.2025SCM.dk

Bring sender sin første elektriske lastbil på tværs af landegrænse

06.11.2025SCM.dk

Maersk opjusterer forventninger til årsresultat

06.11.2025SCM.dk

Bæredygtigt banebyggeri viser vejen mod grønnere råstofforbrug

05.11.2025SCM.dk

CMA CGM indflager ti nye LNG-drevne containerskibe i Frankrig

04.11.2025SCM.dk

PostNord opruster med nye pakkeshops før årets travleste sæson

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn