Kun hver tiende medarbejder har været på efteruddannelse i løbet af et år

I 2019 var 10,6 procent af danske ansatte på efteruddannelse. Virksomheder med lav deltagelse i efteruddannelse forklarer selv, at det skyldes, at de ikke ser et behov, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og Cevea.

06.06.2022

SCM.dk

På tværs af 52.900 virksomheder var 10,6 procent af de ansatte på voksen- og efteruddannelse i 2019.

Det viser ny analyse om deltagelsen i voksen- og efteruddannelse blandt lønmodtagere på det private arbejdsmarked. Analysen er udarbejdet af tænketankene Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og Cevea og består af henholdsvis en registeranalyse og en spørgeskemaundersøgelse. Registeranalysen er udarbejdet af Arbejderbevægelsens Erhvervsråd og spørgeskemaundersøgelsen af Cevea.

Den samlede analyse viser også, at det ikke er af økonomiske årsager, at den enkelte virksomhed ikke sender sine medarbejdere på efteruddannelse. Oftest ser virksomhedslederne ikke et behov for at efteruddanne mere.

”Vi står over for en grøn omstilling og teknologisk udvikling, der gør, at virksomhederne burde være langt mere ivrige efter at efteruddanne deres medarbejdere. Desværre sker det i meget lille grad”, siger Lars Andersen, direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Læs også: Fjernarbejde er det nye sort

Hver anden virksomhed angiver ”Der er ikke behov” for efteruddannelse som den væsentligste årsag til ikke at efteruddanne mere. Spørgsmålet er kun stillet til virksomheder, der har haft mindre end 40 procent af deres medarbejdere på efteruddannelse de seneste tre år.

”Det er bemærkelsesværdigt, at der er så mange virksomhedsledere, der ikke ser behov for at efteruddanne deres medarbejdere”, siger Asbjørn Sonne Nørgaard, direktør i Cevea.

”Ifølge virksomhedslederne selv, er det hverken manglende motivation blandt medarbejderne eller økonomi i virksomheden, der gør, at der ikke bliver efteruddannet mere”, siger Asbjørn Sonne Nørgaard og fortsætter:

”Én ting er, at den enkelte virksomhed ikke oplever et behov for mere efteruddannelse. Men efteruddannelse er helt afgørende, hvis vi skal lykkes med den grønne omstilling, og hvis virksomhederne fremover skal have adgang til dygtige og produktive medarbejdere".

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde skaber ny generation af gaffeltruck

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

10.02.2025SCM.dk

Ny industrioverenskomst: Højere løn, bedre rettigheder og øget fleksibilitet for familieliv

07.02.2025SCM.dk

Stor usikkerhed om Danmarks klimamål i 2030

06.02.2025SCM.dk

Green Power Denmark: Regeringen må sætte turbo på elektrificeringen

04.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar om CBAM

04.02.2025SCM.dk

AI-drevet effektivitet i fokus på LogiMAT 2025

30.01.2025SCM.dk

Formidlingen af komplekse teknologier skal tilpasses de unge for at inspirere

29.01.2025SCM.dk

Ny logistikdirektør fortsætter retning – med finjusteringer

29.01.2025Langebæk A/S

Sponseret

Ny CEO udnævnt for Langebæk Consulting AS, Norge

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser og meget mere.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forandringsledelse

Vil du lære at lede alle involverede sikkert og reflekteret gennem forandringer? Tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at skabe vellykkede forandringer i din organisation.

Dato

06.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

17.02.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroCIS 2025

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroCIS – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

18.02.2025

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

Bureau Veritas
Webinar
Webinar om CBAM

Gratis webinar om CBAM, hvor du får et generelt indblik i CBAM-reglerne, praktiske erfaringer og kommende krav.

Dato

27.02.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams