Löfbergs vil styrke virksomheden med ERP-løsning fra IFS

Effektiv administration af leverandørkæden på tværs af de globale afdelinger, større gennemsigtighed og produktudvikling er nogle af de fordele, kaffeproducenten Löfbergs forventer at høste ved at vælge en ERP-løsning hos IFS.

Kafferisteriet Löfberg har et ønske om at effektivisere store områder af virksomheden. Det skal en ERP-løsning fra IFS Applications sørge for. Foto: Löfbergs/IFS.

02.02.2018

SCM.dk

Forretningssystemet skal sikre hurtigere time-to-market for risteriets produkter, samle leverandørerne i én global kæde samt styrke firmaets produktudvikling. Alt sammen med henblik på at øge effektiviteten og styrke gennemsigtigheden.

”Vi havde brug for en global ERP-løsning med et klart fokus på fødevare- og drikkevareindustrien, hvor vi håndterer mange processer. Løsningen skulle også være stærk på service management,” siger CEO for Löfbergs, Lars Appelqvist.

Med IFS Applications forventer Löfberg at integrere alle centrale processer, som er knyttet til produktudvikling og få et bedre overblik over firmaets drifts- og produktionsenheder.

IFS overtager flere områder
Det nye ERP-system kommer til at erstatte samtlige ældre systemer fra blandt andet Microsoft og Infor. Udover fokus på produktudvikling, understøtter IFS Applications desuden funktioner som økonomi, supply chain, indkøb, kvalitetsstyring og bæredygtighed, fortæller Löfbergs.

Også på det digitale område, får systemet stor indflydelse, hvor det skal hjælpe risteriet med at udvikle nye forretningsmodeller.

Læs også: IoT forudser servicebehov – virksomhed sparer stort

Løsningen omfatter 250 brugere i tre produktionsenheder og ni lande, blandt andet Sverige, Norge, Danmark og England.

-JJK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.08.2026SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

05.08.2026Lyngsoe

Sponseret

RFID skaber overblik over logistikken på 180.000 m²

05.08.2026SCM.dk

Lyngsoe investerer i portugisisk logistikteknologivirksomhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle