Lastbilsalget i 2019 vækker glæde hos flere aktører

I 2019 oplevede lastbilsbranchen en lille forøgelse af lastbilsalget sammenlignet med forrige år. En positiv udvikling, som både De Danske Bilimpotører og Mercedes-Benz sætter pris på.

Flere aktører er glade for den stabile fremgang i salget af lastbiler gennem de seneste fire år. .

14.01.2020

SCM.dk

Markedet for lastbiler har for fjerde år i træk oplevet en stabil, om end beskeden, fremgang i antallet af nyregistreringer. I 2019 blev der registreret 5.025 i 2019, hvilket er 45 flere end 2018, hvor antallet var 4.980 lastbiler.

For organisationen De Danske Bilimportører er udviklingen særdeles tilfredsstillende.

Læs også: De første elektriske lastbiler kører nu på danske veje

”Hos De Danske Bilimportører er vi bestemt tilfredse med det flotte slutresultat for lastbilsalget i 2019. Salget af lastbiler har i den seneste årrække ligget på et stabilt højt niveau”, siger Gunni Mikkelsen, direktør for De Danske Bilimportører og fortsætter:

”Vi forventer at lastbilsalget i det nye år vil fortsætte den positive udvikling, da er er et stort behov for løbende at udskifte lastbilparken til de mest effektive og moderne teknologier, der passer til kørselsbehovet for vognmændene”.

2019 var også et godt år for Mercedes-Benz Trucks, der fik 7 procent flere lastbiler på de danske veje. Væksten øger producentens markedsandel og placerer dem på en tredjeplads målt på indregistrerede lastbiler.

Læs også: Arla tester to biogaslastbiler i København

Ifølge salgschef Mick Steenbøl ligger en stor del af succesen i salget af nye, innovative modeller, hovedsageligt den nye generation af Mercedes-Benz Actros, der vandt titlen som ’International Truck of the Year’ i 2019.

Lastbilsmarkedet er delt mellem lette og tunge lastbiler, hvor cirka 88 procent af lastbilerne er registreret med en totalvægt på eller over 16 tons. Omkring 24 procent af det samlede antal er toakslede, og 64 procent er treakslede med en totalvægt på eller over 24 tons.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

SCM.dk

Forsyningsforstyrrelser af gas, gødning og korn truer global forsyning

SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

12.03.2026SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre