Lastbilsalget i 2019 vækker glæde hos flere aktører

I 2019 oplevede lastbilsbranchen en lille forøgelse af lastbilsalget sammenlignet med forrige år. En positiv udvikling, som både De Danske Bilimpotører og Mercedes-Benz sætter pris på.

Flere aktører er glade for den stabile fremgang i salget af lastbiler gennem de seneste fire år. .

14.01.2020

SCM.dk

Markedet for lastbiler har for fjerde år i træk oplevet en stabil, om end beskeden, fremgang i antallet af nyregistreringer. I 2019 blev der registreret 5.025 i 2019, hvilket er 45 flere end 2018, hvor antallet var 4.980 lastbiler.

For organisationen De Danske Bilimportører er udviklingen særdeles tilfredsstillende.

Læs også: De første elektriske lastbiler kører nu på danske veje

”Hos De Danske Bilimportører er vi bestemt tilfredse med det flotte slutresultat for lastbilsalget i 2019. Salget af lastbiler har i den seneste årrække ligget på et stabilt højt niveau”, siger Gunni Mikkelsen, direktør for De Danske Bilimportører og fortsætter:

”Vi forventer at lastbilsalget i det nye år vil fortsætte den positive udvikling, da er er et stort behov for løbende at udskifte lastbilparken til de mest effektive og moderne teknologier, der passer til kørselsbehovet for vognmændene”.

2019 var også et godt år for Mercedes-Benz Trucks, der fik 7 procent flere lastbiler på de danske veje. Væksten øger producentens markedsandel og placerer dem på en tredjeplads målt på indregistrerede lastbiler.

Læs også: Arla tester to biogaslastbiler i København

Ifølge salgschef Mick Steenbøl ligger en stor del af succesen i salget af nye, innovative modeller, hovedsageligt den nye generation af Mercedes-Benz Actros, der vandt titlen som ’International Truck of the Year’ i 2019.

Lastbilsmarkedet er delt mellem lette og tunge lastbiler, hvor cirka 88 procent af lastbilerne er registreret med en totalvægt på eller over 16 tons. Omkring 24 procent af det samlede antal er toakslede, og 64 procent er treakslede med en totalvægt på eller over 24 tons.

- HCL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn