Lemvigh-Müller køber 34.000 kvm. i Kolding

Stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller A/S køber sit logistik- og administrationscenter i Kolding af ejendommens nuværende ejer i forbindelse med en kommende udvidelse af virksomhedens automatiserede centrallager.

Lemvigh-Müller køber nu sit administrations- og logistikcenter i Kolding for at få mulighed for at foretage markante udvidelser.. Foto: Lemvigh-Müller

18.06.2024

SCM.dk

En ændring i lokalplanen betyder, at Lemvigh-Müller A/S får muulighed for at opføre et højlager på den ca 135.000 kvm. store grund på Nordager ved Kolding. Dermed er forudsætningen på plads for en en omfattende logistikinvestering i et moderne, automatiseret højlager i forbindelse med grossistvirksomhedens eksisterende, lejede faciliteter i Koldings nordlige udkant.

Lemvigh-Mülller køber derfor de nu lejede kvadratmeter for at kunne disponere i forhold til udvidelsesplanene.

”Vi søger kontinuerligt at kunne tilbyde effektive og højteknologiske løsninger til vores kunder. Derfor foretager vi nu meget betydelige investeringer i fremtidens logistikløsninger og en markant udvidelse af faciliteterne. I den kontekst vurderer vi, at vi selv er den bedste ejer af ejendommen fremover,”  siger Lemvigh-Müllers CEO, Christian Søgaard-Christensen.

Han forventer, at arbejdet med at byggemodne grunden vil starte allerede her i sommer. Når det nye logistikcenter står klart, forventer Lemvigh-Müller at føje yderligere ca. 24.000 kvm. og omkring 150 ansatte til de cirka 450, som grossistvirksomheden beskæftiger i Kolding i dag.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

28.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Sådan får du flow i intralogistikken med MES og WMS i samspil

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle