Lige om lidt skal erhvervskøretøjer have TPMS på alle dæk

Ny lovgivning vedrørende dæktrykovervågningssystemer (TPMS) træder i kraft i Europa fra den 7. juli. Den nye lovgivning beskriver mindstekravene til TPMS-enhederne. Som for eksempel data chaufførerne kan se i realtid.

Fra den 7. juli skal alle erhvervskøretøjer være udstyret med fungerende TPMS på alle dæk. Foto: Goodyear

28.05.2024

SCM.dk

Fra den 7. juli skal alle erhvervskøretøjer være udstyret med fungerende TPMS på alle dæk. Den vigtigste del af den nye lovgivning er, at enhver registreret ændring af dæktrykket på mere end 20 procent nu skal vises inde i køretøjet. Dette vil advare chaufførerne om et eventuelt problem med dækket, før dækket udgør en fare eller risikerer beskadigelse. Lovgivningen nærmer sig med hastige skridt, og Goodyear anerkender ændringerne som et positivt tiltag for at gøre erhvervskøretøjer mere sikre og effektive. Goodyear har tilbudt sine kunder TPMS-løsninger i mere end ti år, og de har været en vigtig medaktør i branchen, når det gælder om at levere mobilitetsløsninger til flåderne. Det er lykkedes nogle af transportvirksomhederne i Europa at begrænse dækrelaterede nedbrud med hele 90 procent ved hjælp af Goodyears TPMS- løsning.

“Vores mangeårige erfaring på dette område gør os i stand til at hjælpe virksomheder, der kommer under pres på grund af den kommende lovgivning. Vores TPMS er udviklet til at forbedre sikkerheden, øge brændstofeffektiviteten og forlænge dækkenes levetid gennem realtidsovervågning af dæktryk og -temperatur med brugervenlige og smarte mobilapplikationer”, fortæller Yves Sinner, Head of Product Management, Fleet Mobility Solutions, Goodyear. Han fortsætter:

“Goodyear er godt rustet, når det gælder opkoblet dækteknologi, og vi har mulighed for at tilbyde vores kunder hele servicepakken med sensorinstallation, vedligeholdelse og datatjenester. Det betyder, at flåderne kan få den nyeste Goodyear-løsning og professionel eftermontering via vores TruckForce-netværk”.

Læs også: Norlys arbejder på mindst ti nye ladestationer til tung trafik

Goodyears TPMS-løsning rækker allerede ud over kravene i den nye lovgivning. Systemet benytter avancerede algoritmer til at forudsige problemer, før de opstår, og forbedrer på denne måde både brændstofeffektiviteten, sikkerheden og dækkets levetid ved hjælp af banebrydende dataindsamlingsmetoder. Lovgivningen kræver, at TPMS gør chaufføren opmærksom på et problem med dæktrykket, men Goodyear TPMS kan også give besked til kontoret, som så kan hjælpe chaufføren med at træffe de rigtige foranstaltninger. Goodyear har samarbejdet med sine eksisterende partnere om at sikre en problemfri integration samt overholdelse af den kommende lovgivning. Virksomheden forstår til fulde vigtigheden af proaktive tiltag for at øge trafiksikkerheden og flådens effektivitet og er derfor dybt engageret i at bidrage til dette initiativ.

“Vores TPMS-løsning er udviklet til at levere en driftssikker ydelse, der giver brugerne tryghed, fordi det lever op til kravene i den nye lovgivning. Løsningen er en vigtig del af Goodyears Total Mobility-tilbud, som omfatter vores premiumsdæks ydeevne, vores dækstyringsløsningers effektivitet og ekspertisen fra Goodyear Mobility Network", opsummerer Piotr Czyżyk, Managing Director Fleet Mobility EMEA hos Goodyear.

Kilde: Goodyear

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

06.05.2026SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

05.05.2026SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

29.04.2026SCM.dk

EU tager første skridt i brændstofkrise

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle