Logicenters installerer solceller på taget af sine bygninger

Logicenters vil til foråret installere solceller på fem af selskabets danske bygninger. Det kan spare 3400 tons CO2-udledninger om året.

Energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen, er meget glad for at kunne styrke Logicenters ejendommes vedvarende profil ved at installere solceller på taget. Foto: Logicenters.

07.12.2018

SCM.dk

Til foråret vil Logicenters udføre et stort solenergiprojekt på fem af sine faciliteter i Danmark. Det sker efter, at selskabet vandt Energistyrelsens bud på at installere solceller på taget.

Læs også: Amazon anlægger solcelletag i Storbritannien

“Vi er meget glade for at kunne styrke vores ejendommes vedvarende profil. Vi forvandler tagene på vores bygninger til økonomiske ressourcer, mens det på samme tid bliver muligt for os at levere grøn energi til vores lejere”, siger energiansvarlig i NREP/Logicenters, Johan Hallgren Madsen.

Projektet bliver Logicenters hidtil største miljøinvestering og den første med solenergi. Solcellerne, der bliver installeret, er estimeret til at producere 5,9 GWh grøn energi om året. Det vil sige, at udledningen af CO2 reduceres med 3400 tons om året.

Vil støtte kunderne i deres grønne overgang
Installationen af solcellesystemerne på Logicenters grunde i Greve, Horsens, Høje Taastrup, Ishøj og Aarhus begynder i løbet af foråret 2019 og forventes at tage omkring to måneder.

”Grøn energi vil blive vigtig i fremtiden, og dette projekt gør det muligt for os at hjælpe vores kunder med af nå deres bæredygtighedsmål og at forsyne dem med grøn energi. Moderne logistik gennemgår en hurtig grøn omstilling og elektrificering. Logicenters er ivrige efter til at levere den infrastruktur, der støtter kunderne i det", siger Logicenters kommercielle chef, Matthias Kettelhoit.

Med det nye projekt er Logicenters et skridt nærmere deres ambition om at skabe bæredygtige ejendomsprodukter og bidrage til at reducere CO2-udledningen.

“At bruge Logicenters ejendomme til at producere vedvarende energi giver et stærkt svar på truslen fra klimaforandringerne”, siger chef for bæredygtighed i NREP/Logicenters, Elisabeth Hermann Frederiksen.

Læs også: Lastbiler med solceller - er det fremtiden?

Inden for en overskuelig fremtid håber Logicenters at udføre installationer af solceller på taget af flere af deres faciliteter i Norden.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online