Logicenters udvider ejendom til stor kunde

Logicenters er klar til at udvide sin ejendom i Greve. Bygningen, der lejes af Godshotel & Transport, bliver udvidet med 9700 m2 og forventes at stå færdig i sidste kvartal af 2024.

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Foto: Logicenters..

24.08.2023

SCM.dk

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Godshotel flyttede ind i anlægget i september 2020, og muligheden for at udvide ejendommen har været sikret siden da. Bygningen, som dækker et areal på over 30.000 m2, vil blive udvidet med yderligere 9700 m2 for at imødekomme lejerens behov og vækst.

"Vi er meget taknemmelige for det gode samarbejde med Logicenters i de seneste år og ser med stor glæde frem til at flytte ind i udvidelsen, når den står færdig. Vi er meget tilfredse med beliggenheden i Greve, og det giver os mulighed for at udvide vores aktiviteter yderligere", siger Martin Dibbern, CEO hos Godshotel & Transport.

Læs også: Månedens udfordring: Forsyningssikkerheden halter fortsat

Ejendommen er opført i to etaper siden 1997, og det samlede areal før den kommende ombygning er 30.142 m2. Logicenters er veletableret på Sjælland og har flere ejendomme i Greve, Køge, Ishøj og Vallensbæk.

"Vi er glade for at kunne udvide yderligere i Greve. Logistikområdet har en attraktiv placering på Sjælland med ideel adgang til E20. Det er tredje gang, at ejendommen udvides, og vi er sikre på, at det vil styrke Godshotels muligheder for at drive effektiv logistik", siger Thomas Petersen, Commercial Manager, Logicenter Danmark.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle