Logicenters udvider ejendom til stor kunde

Logicenters er klar til at udvide sin ejendom i Greve. Bygningen, der lejes af Godshotel & Transport, bliver udvidet med 9700 m2 og forventes at stå færdig i sidste kvartal af 2024.

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Foto: Logicenters..

24.08.2023

SCM.dk

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Godshotel flyttede ind i anlægget i september 2020, og muligheden for at udvide ejendommen har været sikret siden da. Bygningen, som dækker et areal på over 30.000 m2, vil blive udvidet med yderligere 9700 m2 for at imødekomme lejerens behov og vækst.

"Vi er meget taknemmelige for det gode samarbejde med Logicenters i de seneste år og ser med stor glæde frem til at flytte ind i udvidelsen, når den står færdig. Vi er meget tilfredse med beliggenheden i Greve, og det giver os mulighed for at udvide vores aktiviteter yderligere", siger Martin Dibbern, CEO hos Godshotel & Transport.

Læs også: Månedens udfordring: Forsyningssikkerheden halter fortsat

Ejendommen er opført i to etaper siden 1997, og det samlede areal før den kommende ombygning er 30.142 m2. Logicenters er veletableret på Sjælland og har flere ejendomme i Greve, Køge, Ishøj og Vallensbæk.

"Vi er glade for at kunne udvide yderligere i Greve. Logistikområdet har en attraktiv placering på Sjælland med ideel adgang til E20. Det er tredje gang, at ejendommen udvides, og vi er sikre på, at det vil styrke Godshotels muligheder for at drive effektiv logistik", siger Thomas Petersen, Commercial Manager, Logicenter Danmark.

- PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup