Logicenters udvider ejendom til stor kunde

Logicenters er klar til at udvide sin ejendom i Greve. Bygningen, der lejes af Godshotel & Transport, bliver udvidet med 9700 m2 og forventes at stå færdig i sidste kvartal af 2024.

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Foto: Logicenters..

24.08.2023

SCM.dk

Ejendommen i Greve er i øjeblikket lejet af den danske logistikoperatør Godshotel, som har anmodet om en udvidelse af bygningen. Godshotel flyttede ind i anlægget i september 2020, og muligheden for at udvide ejendommen har været sikret siden da. Bygningen, som dækker et areal på over 30.000 m2, vil blive udvidet med yderligere 9700 m2 for at imødekomme lejerens behov og vækst.

"Vi er meget taknemmelige for det gode samarbejde med Logicenters i de seneste år og ser med stor glæde frem til at flytte ind i udvidelsen, når den står færdig. Vi er meget tilfredse med beliggenheden i Greve, og det giver os mulighed for at udvide vores aktiviteter yderligere", siger Martin Dibbern, CEO hos Godshotel & Transport.

Læs også: Månedens udfordring: Forsyningssikkerheden halter fortsat

Ejendommen er opført i to etaper siden 1997, og det samlede areal før den kommende ombygning er 30.142 m2. Logicenters er veletableret på Sjælland og har flere ejendomme i Greve, Køge, Ishøj og Vallensbæk.

"Vi er glade for at kunne udvide yderligere i Greve. Logistikområdet har en attraktiv placering på Sjælland med ideel adgang til E20. Det er tredje gang, at ejendommen udvides, og vi er sikre på, at det vil styrke Godshotels muligheder for at drive effektiv logistik", siger Thomas Petersen, Commercial Manager, Logicenter Danmark.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er du klar til at træffe de rigtige beslutninger for fremtidens logistik?

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

23.05.2025SCM.dk

Nyt plastpalle-samarbejde skal sikre effektiv logistik i Norden

21.05.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Automatisering i den kolde forsyningskæde

21.05.2025SCM.dk

Skræddersyet lagerløsning giver Brødrene Dahl mere plads og fleksibilitet

20.05.2025SCM.dk

13 procent af verdens fødevarer bliver til spild i den kolde forsyningskæde

19.05.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

16.05.2025SCM.dk

DHL ruller 1000 nye robotter ud i globalt samarbejde

14.05.2025KNAPP A/S

Sponseret

Walmarts næste generations distributionscentre

13.05.2025Swisslog

Sponseret

Finland's first AutoStore solution celebrates five years of clockwork efficiency

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle