Lokal festival vil løfte midt- og vestjyske virksomheder

I april bliver Manufacturing Festival 2022 afholdt på tværs af det midt- og jyske. Blandt andet direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen deltager for at give lokale virksomheder inspiration og bud på, hvordan grøn og digital omstilling kan styrke deres udvikling og vækst.

Til Manufacturing Festival samles virksomhedsejere, forskere, studerende og digitale eksperter fra hele Danmark for at dele viden og erfaring og tage inspiration med hjem til egen virksomhed. Foto: ManuFacFest.

24.03.2022

SCM.dk

Business Region MidtVest har samlet en række virksomheder og organisationer og i fællesskab skabt Manufacturing Festival, som afholdes 21. april 2022. Målet er at inspirere midt- og vestjyske industrivirksomheder til at igangsætte en grøn omstilling og digitalisere dele af produktionen.  

”Vi præsenterer en række gode eksempler på virksomheder, som er lykkes med en grøn omstilling indenfor procesindustrien med de mange fordele, det fører med sig. Vi får på festivalen indblik i, hvordan virksomheder arbejder på at udnytte digitalisering til at skabe bedre produkter, services, processer og forretningsmodeller”, forklarer Susanne Nors, der er leder af Business Region MidtVest, som står bag Manufacturing Festival 2022.  

Læs også: Verdens første brintanlæg hyldet på årets hi-messe

Til Manufacturing Festival samles virksomhedsejere, forskere, studerende og digitale eksperter fra hele Danmark og i år er Brian Mikkelsen, som er tidligere erhvervsminister og nuværende direktør i Dansk Erhverv, med på programmet. Han giver sit bud på, hvordan virksomheder tiltrækker og udvikler talenter.

Det er 5. år i træk, at Business Region MidtVest samler de dygtigste på det digitale område til Manufacturing Festival, som bliver afholdt på forskellige lokations i Midt- og Vestjylland såsom hos Hydract i Holstebro, hos MillPart i Skjern og på Engineering Lab Aarhus Universitet Herning.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.02.2026SCM.dk

Onlinehandel holdt stand i 2025

26.02.2026SCM.dk

Digital sikkerhed i SMV’er kalder på stærkere ledelsesfokus

25.02.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

25.02.2026AGR

Sponseret

Tilpassede KPI-rapporter direkte i AGR: Nu kan Indkøbs- og Supply Chain cheferne undgå Excel-kaos

23.02.2026SCM.dk

Ny alliance skal fremme selvkørende teknologi i Danmark

19.02.2026SCM.dk

IFS software bygger på for Cadillacs Formel 1-succes

18.02.2026SCM.dk

Palo Alto Networks opkøber CyberArk for at styrke identitetssikkerhed

17.02.2026SCM.dk

DTU forskere udvikler banebrydende nanolaser til fremtidens computere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Brewing AI at Scale: Inside Carlsberg’s Copilot Project

What does it take to embed Copilot into the core of a global organisation and move beyond pilots into real, lasting change?

Dato

26.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

03.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK