Månedens karriereprofil: Morten L. Routhe, CUBIC-Modulsystem

Morten L. Routhe, der er logistikchef hos CUBIC-Modulsystem A/S, nyder den store berøringsflade til organisationen og muligheden for at prøve sine evner og kompetencer af i samarbejde med forskellige kulturer, mennesker og systemer.

06.03.2020

Signe Marie Pedersen, SCM.dk

Morten L. Routhe, logistikchef hos CUBIC-Modulsystem..

Hvorfor har du valgt SCM-vejen?
Det har jeg blandt andet, fordi der er en stor berøringsflade til organisationen på alle niveauer, både strategisk og operationelt. Og så rummer det rig mulighed for at logistikoptimere og at anvende de nyeste teknologier.

Jeg er uddannet civilingeniør og har arbejdet med logistikledelse og supply chain-ledelse gennem hele min karriere i forskellige typer virksomheder og indenfor konsulentbranchen, og det har bragt mig til min nuværende stilling som logistikchef, hvor jeg startede for et års tid siden.

Ved siden af er jeg ekstern lektor på Aalborg Universitet, hvor jeg hjælper de ingeniørstuderende med vejledning i forhold til de projekter, som de løbende skriver i samarbejde med eksterne virksomheder. Det er interessant at få den nyeste viden og input via mit arbejde med dem.

Hvad er det bedste ved at arbejde inden for SCM?
En af de bedste ting er den store berøringsflade til organisationen. At der er stort rum for optimering. Jeg sætter pris på arbejdet med mennesker og at SCM/logistik er bredt funderet. Det giver rum og mulighed for at prøve sine egne kreative evner og kompetencer af sammen med forskellige kulturer, mennesker og systemer. 

Hvilket job har du om fem år?
Jeg er bestemt stadig i branchen om fem år. Og særligt i denne virksomhed. CUBIC er en virkelig spændende virksomhed, som er meget udviklingsorienteret og omstillingsparat. Så jeg ser frem til at give mit bidrag i forhold til udvikling af den globale logistik her hos os – også på den længere bane.

Om Morten L. Routhe:

Uddannelse: Uddannet som civilingeniør med speciale i virksomhedssystemer, Aalborg Universitet

Tidligere job: Tidligere Supply Chain Manager hos Vraa Dampvaskeri A/S og Planning and Logistics Manager hos DISA Industries A/S.

Hvad er dit bedste karriereråd?
Altid at være tæt på processerne, hands on – det giver en god forståelse for dagligdagen og giver dermed også et grundlag for at kunne udvikle de bedste løsninger. Det er også meget vigtigt at være opdateret på de nyeste teknologier og på, hvad der rører sig i branchen.

Benyt dit netværk. Samarbejd eksempelvis med universiteterne. Nu gør jeg det meget intenst, men man kan jo gøre det på mange niveauer. Du kan organisere dig med de studerende – få dem ud i virksomhederne. Lav cases, lav projekter. Det giver en masse viden på området, som kan bruges i virksomheden.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V