Mærsk-chef: Skibsindustrien har stadig plads til at konsolidere sig

Vi vil se flere fusioner og opkøb i skibsfragtindustrien, mener Maersk Lines COO. Til sidst vil kun en håndfuld globale aktører sidde tilbage med markedsandelene.

COO i Maersk Line, Søren Toft, forventer, at flere skibsfragtselskaber vil opkøbe eller blive opkøbt, så der med tiden kun vil være få aktører på markedet. .

31.10.2017

SCM.dk

Der er stadig plads til flere opkøb i skibsfragtindustrien trods de nylige sammensmeltninger. Det mener Maersk Line COO, Søren Toft, som mediet The Straits Times har talt med.

Fusioner og opkøb vil ifølge Mærsk-chefen nemlig kun få større betydning i fragtindustrien i takt med, at væksten flader ud. Selv har containerfragtselskabet senest opkøbt den tyske konkurrent Hamburg Süd.  

”Vi forventer, at man med tiden – det er ikke muligt at sætte en tidsramme – kun vil se omkring en håndfuld fragtvirksomheder stå tilbage. Lidt ligesom udviklingen i ekspreskurer- og pakkeindustrien. Her er der, du ved, tre globale virksomheder”, siger Søren Toft til The Straits Times. Han understreger dog samtidig, at Maersk Line indtil videre har ”hænderne fulde med Hamburg Süd”, og derfor ikke har flere opkøb på tegnebrættet pt.

Læs også: Mærsk og JF Hillebrand indgår kulstofspartnerskab

Søren Toft siger videre i interviewet, at ændringerne i markedet kræver en anderledes forretningstilgang. Han mener, at virksomhederne må bevæge sig væk fra at konkurrere på omkostninger og fartøjsstørrelse og i stedet fokusere på værdiskabende servicer, som f.eks. at forbedre ekspeditionstiderne i havnene.

Det er med andre ord slut med mega-fartøjer – hvis ikke permanent, så i meget lang tid:

”Jo større skibene bliver, i des højere grad har du et problem med at tilbyde service med den frekvens og bredde, du ellers ville kunne tilbyde”, siger Søren Toft til The Straits Times.

-CHM

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

19.11.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Digitalt overblik gav Sydkystens Automatik kontrol over materialeforbruget

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Sted

Vejle

Slimstock Nordic
Konference
Supply Chain Club den 24. november 2025 på Knudhule Badehotel i Ry. - Fuldt Booket

Fuldt booket. Kom og vær med til en dag fyldt med inspiration, faglig indsigt og aktuelle emner inden for supply chain management.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

Knudhule Badehotel, Ry – Randersvej 88, 8680 Ry

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby