Mærsk får ny finansdirektør

A.P. Møller – Mærsk får ny finansdirektør. Valget er faldet på svenske Carolina Dybeck Happe, der er tidligere CFO i svenske Assa Abloy.

Siden marts i år har det været bekendt, at Mærsk skulle have ny økonomidirektør. Og nu er valget faldet på svenske Carolina Dybeck Lowres, der dermed bliver virksomhedens første kvindelige CFO. Foto: Assa Abloy. .

21.06.2018

SCM.dk

Carolina Dybeck Happe bliver ny økonomidirektør i Mærsk. En stilling hun tiltræder senest den 1 januar 2019 og overtager fra Jakob Stausholm, der i marts annoncerede sin afgang. Det oplyser koncernen i dag i en pressemeddelelse.

"Jeg er overbevist om, at hendes kompetencer og erfaring vil bidrage positivt til den fortsatte transformation af vores forretning, og jeg glæder mig til at byde hende velkommen til A.P. Møller-Mærsk", siger  adm. direktør i A.P. Møller-Mærsk, Søren Skou.

Læs også: Mærsk deler supply chain-analyser og værktøjer

Hun forlader dermed sin stilling som CFO i svenske Assa Abloy til fordel for en plads i virksomhedens direktion, Executive Board, og positionen som den første kvindelige finansdirektør i Mærsks historie. 

”Caroline Dybeck Happe kommer med en værdifuld erfaring fra en global, førende virksomhed med en markant væksthistorie. I Carolina Dybeck Happes tid som CFO er der blevet skabt stor værdi for aktionærerne, og hun har med succes strømlinet interne processer og drevet den digitale agenda i et velrenommeret, internationalt firm, siger Søren Skou. 

Her var hun blandt andet med til at lede Assa Abloy ind på det globale marked og sikre selskabet et årligt salg på otte mia. dollars (godt 50 mia. kr.) og 47.000 medarbejdere.

Læs også: Mærsks regnskab viser milliardunderskud

Også Caroline Dybeck Happe selv ser frem til at kunne slutte sig til Mærsk-stablen.

"Jeg glæder mig til at blive en del af A.P. Møller-Mærsk i denne spændende periode for virksomheden. A.P. Møller-Mærsk er markedsleder med solide værdier og en ambitiøs strategi, der positionerer virksomheden for fremtidig vækst og værdiskabelse", siger hun. 

- EST

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle