Mærsk får ny finansdirektør

A.P. Møller – Mærsk får ny finansdirektør. Valget er faldet på svenske Carolina Dybeck Happe, der er tidligere CFO i svenske Assa Abloy.

Siden marts i år har det været bekendt, at Mærsk skulle have ny økonomidirektør. Og nu er valget faldet på svenske Carolina Dybeck Lowres, der dermed bliver virksomhedens første kvindelige CFO. Foto: Assa Abloy. .

21.06.2018

SCM.dk

Carolina Dybeck Happe bliver ny økonomidirektør i Mærsk. En stilling hun tiltræder senest den 1 januar 2019 og overtager fra Jakob Stausholm, der i marts annoncerede sin afgang. Det oplyser koncernen i dag i en pressemeddelelse.

"Jeg er overbevist om, at hendes kompetencer og erfaring vil bidrage positivt til den fortsatte transformation af vores forretning, og jeg glæder mig til at byde hende velkommen til A.P. Møller-Mærsk", siger  adm. direktør i A.P. Møller-Mærsk, Søren Skou.

Læs også: Mærsk deler supply chain-analyser og værktøjer

Hun forlader dermed sin stilling som CFO i svenske Assa Abloy til fordel for en plads i virksomhedens direktion, Executive Board, og positionen som den første kvindelige finansdirektør i Mærsks historie. 

”Caroline Dybeck Happe kommer med en værdifuld erfaring fra en global, førende virksomhed med en markant væksthistorie. I Carolina Dybeck Happes tid som CFO er der blevet skabt stor værdi for aktionærerne, og hun har med succes strømlinet interne processer og drevet den digitale agenda i et velrenommeret, internationalt firm, siger Søren Skou. 

Her var hun blandt andet med til at lede Assa Abloy ind på det globale marked og sikre selskabet et årligt salg på otte mia. dollars (godt 50 mia. kr.) og 47.000 medarbejdere.

Læs også: Mærsks regnskab viser milliardunderskud

Også Caroline Dybeck Happe selv ser frem til at kunne slutte sig til Mærsk-stablen.

"Jeg glæder mig til at blive en del af A.P. Møller-Mærsk i denne spændende periode for virksomheden. A.P. Møller-Mærsk er markedsleder med solide værdier og en ambitiøs strategi, der positionerer virksomheden for fremtidig vækst og værdiskabelse", siger hun. 

- EST

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

27.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn