Mærsk indgår aftale om grøn e-methanol til verdens første CO2-neutrale containerskib

European Energy vil etablere et nyt e-methanolanlæg i Danmark og levere vedvarende energi til brændstof.

Mærsk sikrer grøn e-methanol til verdens første containerskib, der opererer på CO2-neutralt brændstof. Arkivfoto..

27.08.2021

SCM.dk

A.P. Møller - Mærsk har identificeret sine partnere til at producere grønt brændstof til sit første skib, der opererer på CO2-neutral methanol: REintegrate, et datterselskab af det danske vedvarende energiselskab European Energy. Det oplyser A.P. Møller - Mærsk i en pressemeddelelse.

REintegrate og European Energy vil etablere et nyt dansk anlæg til at producere de ca. 10.000 tons CO2-neutral e-methanol, som Mærsks første skib med evnen til at operere på grøn e-methanol vil forbruge årligt.

Mærsk vil arbejde tæt sammen med REintegrate og European Energy om udviklingen af anlægget.

"Denne type partnerskab kan blive en plan for, hvordan man skalerer produktion af grønt brændstof gennem samarbejde med partnere på tværs af branchens økosystem, og det vil give os værdifulde oplevelser, efterhånden som vi skrider frem på vores rejse for at dekarbonisere vores kunders forsyningskæder. Det er en stor udfordring at købe fremtidens brændstoffer, og vi skal kunne skalere produktionen i tide. Denne aftale med European Energy/REintegrate bringer os på rette vej til at indfri vores ambition om at få verdens første containerskib opereret på CO2-neutral methanol på vandet i 2023," siger Henriette Hallberg Thygesen, administrerende direktør for Fleet &Strategic Brands, A.P. Møller - Mærsk.

LÆS OGSÅ: Brændstof – ikke skibsbyggeri – er den største hæmsko for Mærsks grønne eventyr

Methanolanlægget vil anvende vedvarende energi og biogen CO2 til at producere e-methanol. Brændstofproduktionen forventes at starte i 2023. Den energi, der er nødvendig for produktion af el-til-methanol, vil blive leveret af en solcellepark i Kassø.

REintegrate har en dokumenteret track record for produktion af grøn e-methanol med et testlaboratorium i Aalborg. Det nye anlæg bliver det tredje e-methanolanlæg, da de også opfører et e-methanolanlæg i Skive med opstart 2022. Mens den vedvarende energi skal produceres i Sønderjylland, er det endnu ikke afgjort, hvor i Danmark el-til-methanolanlægget skal placeres. Verdens første methanolføder bliver 172 meter lang og forventes at slutte sig til Mærsks flåde i midten af 2023. Det vil sejle i netværket af Sjælland Europa, et Mærsk datterselskab, på den baltiske skibsrute mellem Nordeuropa og Den Beggeniske Bugt. Det vil føre det danske flag.

- PBH

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Betalt exit fra Hormuz kan blive dyrt

SCM.dk

Elektrificering skal beskytte mod energikriser

20.05.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

BITO - 25 år i Norden med lagerløsninger der holder, og partnerskaber der varer ved

14.05.2026SCM.dk

PostNord TPL overtager driften af Amazons nordiske lager

13.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

OK runder milepæl: Ny standard for pausen på motorvejen

13.05.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Ét samlet, temperaturstyret logistikcenter – tre zoner, én integreret løsning

13.05.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Maksimal kapacitet i køle- og fryselagre – uden at udvide bygningen

11.05.2026Universal Robots A/S

Sponseret

MiR AMR'er strømliner de interne logistikprocesser hos Stellantis

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense