Mærsk og JF Hillebrand indgår kulstofspartnerskab

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en ’kulstofspagt’, der skal gøre begge forretninger mere bæredygtige.

Maersk Line har indgået en kulstofspagt med logistikpartneren JF Hillebrand. Pagten indebærer blandt andet, at parterne vil nedbringe CO2-udledningen per container, de fragter sammen, med 20 procent indtil 2025. .

25.10.2017

SCM.dk

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en såkaldt ’kulstofspagt’, hvori begge fragtselskaber forpligter sig til at implementere bæredygtige initiativer i deres forretninger.

Kulstofspagten er et initiativ Mærsk søsatte i 2014. Målet er, at nogle af rederiets kunder siger ja til at indgå pagten med Maersk Line, så flere virksomheder mindsker deres CO2-udledning og arbejder hen mod en bæredygtig vækst. Når en kulstofspagt bliver indgået, gælder de aftalte, grønne målsætninger for begge parter, og der bliver udarbejdet en konkret plan, som skal lede virksomhederne i mål med ambitionerne.

”Som katalysator og facilitator af global handel og økonomisk udvikling er Maersk Line engageret i at udvikle vores forretning på ansvarlig vis, og respektere hvordan vores aktiviteter påvirker bredt både økonomisk, socialt og miljømæssigt”, siger Mads Stensen, seniorrådgiver for bæredygtighed i Maersk Line.

“Vores ambition er at fremdrive vores kunders ambitioner og hjælpe dem med at møde deres forretningsmæssige mål med det lavest mulige miljømæssige aftryk”, tilføjer han.

Læs også: Klimaforhandlinger for skibsfarten er i gang - Danske Rederier håber på ambitiøs plan

Kulstofspagten mellem Maersk Line og JF Hillebrand logistics indebærer, at begge virksomheder forpligter sig til at reducere CO2-aftrykket i deres samarbejde ved konkret at reducere CO2-udledningen per fragtet container med 20 procent indtil 2025. Derudover forpligter de sig også begge til at promovere gennemsigtighed og benchmarking inden for containerlogistikken.  

”Bæredygtig transport er meget vigtig for os, og JF Hillebrand stræber efter at være helt i front af den bæredygtige, internationale logistikservice inden for øl, vin og spiritusindustrien, som er den, vi opererer i. Vi vil fortsætte med at gøre fremskridt, når det handler om at reducere vores egen miljømæssige påvirkning – klimaforandringerne er et globalt problem”, siger Bruno Cornaille, bæredygtig udviklingschef for JF Hillebrand.

-CHM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026Combilift

Sponseret

Outgrowing Capacity: Hira Industries Solves Space Constraints with Vertical Warehouse Expansion, Creating One of the GCC’s Largest Facilities

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Syv tegn på, at dit lager ikke kan følge med

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

25.09.2026SCM.dk

Elektrificeringen af logistikcentre overser strømforsyningen

24.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra 2 dage til 2 timer: Sådan fik stort depot styr på hjælpemidlerne

24.09.2026Swisslog

Sponseret

Groundbreaking for new logistics centre: Feldschlösschen and Swisslog begin construction in Rheinfelden

24.09.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Fra lager til logistikterminal: Materialeflowet som strategisk konkurrenceparameter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle