Mærsk tester vindteknologi i samarbejde med energiselskaber

Maersk Tankers og Shell er gået sammen med Norsepower og The Energy Technologies Institute for at teste vindfremdriftsteknologi.

I projektet skal to Norsepower rotorsejl installeres på en product tanker fra Maersk Tanker. Norsepowers rotorsejlsløsning er en moderniseret version af Flettner rotorsejlene, de er 30 meter høje og fem meter i diameteren. Foto: Maersk Tankers. .

16.03.2017

SCM.dk

Maersk Tankers har indledt et samarbejde med Shell Shipping & Maritime, det britiske energiteknologiske institut (ETI) og ikke mindst finske Norsepower. Sidstnævnte er en teknologi- og ingeniørvirksomhed, der har specialiseret sig i at integrere vedvarende energityper i skibsindustrien.

Samarbejdet betyder konkret, at parterne vil installere og teste teknologien Flettner rotorsejl ombord på et Maersk Tankers-ejet skibsfartøj.

Planen er at installere rotorsejlene i løbet af det første halvår af 2018. Herefter skal den bæredygtige løsning testes og analyseres på åbent hav frem til slutningen af 2019. De to rotorsejl, der bliver installeret, forventes at mindske det gennemsnitlige brændstofforbrug med syv til ti procent.  

”Som en vedvarende og gratis energiform spiller vindenergi en vigtig rolle, når det handler om at mindske skibsindustriens brændstofforbrug og møde forestående mål om at mindske kulstofudledningen”, siger Toumas Riski, CEO hos Norsepower.

Læs også: WWF: bæredygtighed i forsyningskæder kan fremme SDG-målsætninger

Projektet er overvejende finansieret af ETI, men også både Maersk Tankers og Norsepower har bidraget økonomisk, mens Shell skal agere projektkoordinator på projektet. Det er første gang, at vinddrevet teknologi skal installeres på denne type tankskib.

Læs mere om projektet her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle