Mærsk vækster i tredje kvartal

Tredje kvartal af 2018 viser vækst hos Mærsk – både på vand og til lands med 31 procent.

Mærsks vækst stiger i tredje kvartal med sammenlagt 31 procent. Foto: Mærsk..

16.11.2018

SCM.dk

“Godt inde i vores omstilling, skrider det frem med integrationen af vores forretningskoncept om bedre at servicere kunderne og åbne op for det fulde vækstpotentiale indenfor logistik og service. Derfor er jeg glad for at se omsætningsvækst i tredje kvartal, inklusive supply chain services”, siger Søren Skou, CEO i A.P. Møller–Mærsk, og fortsætter:

”Vores profit- og pengestrømme er under forbedring, positivt påvirket af det nødbunkertillæg, der blev annonceret på grund af væsentlig stigning i bunkerprisen, synergierne fra Hamburg Süd og et stærkt samarbejde mellem hav- og vores terminal-aktiviteter”.

Bunkerprisen, den pris det koster at fylde brændstof på skibene, er steget med 47 procent siden sidste år.

Læs også: Mærsk: Turen på Nordhavnsruten var en engangsforestilling

”Vores forretningsperformance til havs er stadig udfordret af stigende bunkerpriser, der ikke bliver 100 procent kompenseret af højere fragtrater. Men vi fortsætter med at se forbedrede resultater i tredje kvartal efter en svag start i 2018”, forklarer Søren Skou.

Sammenlignet med tredje kvartal af 2017, steg logistik- og serviceomsætningen med 7,5 procent og supply chain management med 16 procent. Det skyldes blandt andet udviklingen af nye produkter, som skal forbedre kundeoplevelsen. Det inkluderer desuden lanceringen af ’Instant Booking Confirmation'-systemet, der skal gøre booking nemmere for kunderne.

- SN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

SCM.dk

Nye emballagekrav rykker ind på FoodTech

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle