Mærsk vækster i tredje kvartal

Tredje kvartal af 2018 viser vækst hos Mærsk – både på vand og til lands med 31 procent.

Mærsks vækst stiger i tredje kvartal med sammenlagt 31 procent. Foto: Mærsk..

16.11.2018

SCM.dk

“Godt inde i vores omstilling, skrider det frem med integrationen af vores forretningskoncept om bedre at servicere kunderne og åbne op for det fulde vækstpotentiale indenfor logistik og service. Derfor er jeg glad for at se omsætningsvækst i tredje kvartal, inklusive supply chain services”, siger Søren Skou, CEO i A.P. Møller–Mærsk, og fortsætter:

”Vores profit- og pengestrømme er under forbedring, positivt påvirket af det nødbunkertillæg, der blev annonceret på grund af væsentlig stigning i bunkerprisen, synergierne fra Hamburg Süd og et stærkt samarbejde mellem hav- og vores terminal-aktiviteter”.

Bunkerprisen, den pris det koster at fylde brændstof på skibene, er steget med 47 procent siden sidste år.

Læs også: Mærsk: Turen på Nordhavnsruten var en engangsforestilling

”Vores forretningsperformance til havs er stadig udfordret af stigende bunkerpriser, der ikke bliver 100 procent kompenseret af højere fragtrater. Men vi fortsætter med at se forbedrede resultater i tredje kvartal efter en svag start i 2018”, forklarer Søren Skou.

Sammenlignet med tredje kvartal af 2017, steg logistik- og serviceomsætningen med 7,5 procent og supply chain management med 16 procent. Det skyldes blandt andet udviklingen af nye produkter, som skal forbedre kundeoplevelsen. Det inkluderer desuden lanceringen af ’Instant Booking Confirmation'-systemet, der skal gøre booking nemmere for kunderne.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

31.10.2025SCM.dk

150 ledere og futurister peger mod en ny verdensorden

29.10.2025SCM.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning i værdkæden med 22 procent

28.10.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Når uhyggen sniger sig ind i logistikken

27.10.2025Roima Intelligence

Sponseret

Kom med til årets Supply Chain Sessions

24.10.2025SCM.dk

Ro på! Omnibussen er ikke død

24.10.2025SCM.dk

Toldstyrelsens henter 110 millioner i efterkontrol

23.10.2025SCM.dk

Tysk tøven kan true Europas grønne førerposition

21.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic byder XIO A/S velkommen som ny systempartner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg