Mærsk vækster i tredje kvartal

Tredje kvartal af 2018 viser vækst hos Mærsk – både på vand og til lands med 31 procent.

Mærsks vækst stiger i tredje kvartal med sammenlagt 31 procent. Foto: Mærsk..

16.11.2018

SCM.dk

“Godt inde i vores omstilling, skrider det frem med integrationen af vores forretningskoncept om bedre at servicere kunderne og åbne op for det fulde vækstpotentiale indenfor logistik og service. Derfor er jeg glad for at se omsætningsvækst i tredje kvartal, inklusive supply chain services”, siger Søren Skou, CEO i A.P. Møller–Mærsk, og fortsætter:

”Vores profit- og pengestrømme er under forbedring, positivt påvirket af det nødbunkertillæg, der blev annonceret på grund af væsentlig stigning i bunkerprisen, synergierne fra Hamburg Süd og et stærkt samarbejde mellem hav- og vores terminal-aktiviteter”.

Bunkerprisen, den pris det koster at fylde brændstof på skibene, er steget med 47 procent siden sidste år.

Læs også: Mærsk: Turen på Nordhavnsruten var en engangsforestilling

”Vores forretningsperformance til havs er stadig udfordret af stigende bunkerpriser, der ikke bliver 100 procent kompenseret af højere fragtrater. Men vi fortsætter med at se forbedrede resultater i tredje kvartal efter en svag start i 2018”, forklarer Søren Skou.

Sammenlignet med tredje kvartal af 2017, steg logistik- og serviceomsætningen med 7,5 procent og supply chain management med 16 procent. Det skyldes blandt andet udviklingen af nye produkter, som skal forbedre kundeoplevelsen. Det inkluderer desuden lanceringen af ’Instant Booking Confirmation'-systemet, der skal gøre booking nemmere for kunderne.

- SN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle