Mærsk frasælger sin containerproduktion som led i en større omlægning

Maersk Container Industry blev grundlagt af Mærsk i 1991, men bliver nu frasolgt til kinesiske CIMC, der er specialiseret i levering af logistisk udstyr. Salget er en del af rederiets omlægning af sin forretning med et større fokus på integrerede logistikløsninger til hele forsyningskæden.

Maersk Container Industry har været en del af A.P. Møller – Mærsk i 30 år og har løbende specialiseret sig i produktionen af nedkølingscontainere. Foto: Maersk Container Industry.

07.10.2021

SCM.dk

I sidste uge underskrev A.P. Møller – Mærsk en aftale, som afslutter salget af sit datterselskab Maersk Container Industry, MCI, til China International Marine Containers Ltd., CIMC.

CIMC Containers er virksomhedens største forretningsområde, så produktion af containere er ikke et nyt for den globale logistik- og energiudstyrsleverandør. Købet af MCI, der er specialiseret i nedkølingscontainere, er en af en række af investeringer i cold chain-logistik, som CIMC har foretaget sig de seneste år.

Derfor er CIMC også den rigtige til at overtage containerproduktionen, mener Henriette Hallberg Thygesen, CEO for Fleet & Strategic Brands hos A.P. Møller – Mærsk.

”Vi mener, at vi i CIMC har fundet en god langsigtet ejer af MCI. I forbindelse med at vi har styrket samspillet mellem kerneforretningerne i vores globale integratortilbud, har vi genvurderet MCI’s strategiske fit. Vi er kommet frem til at ville finde et nyt hjem til MCI, som kan sikre, at virksomheden og dens køleanlægsproduktion fortsætter med at vækste gennem kontinuerlig udvikling og investering fra en ny ejer. Vi har haft et tæt forhold med CIMC i mere end 30 år, og vi ser frem til at fortsætte partnerskabet”, udtaler hun i en pressemeddelelse.

Læs også: Mærsks jernbane-eventyr når ny milepæl

Først og fremmest vil CIMC, der har hovedkvarter i Shenzhen, Kina, inddrage MCI’s produkter i sin nyeste produktlinje inden for maritime køleanlæg. Fremover vil virksomheden investere i udviklingen af nye produkter og fortsætte MCI’s nuværende linje med øget vækst.

”Ved at udnytte teknologi og innovation ønsker vi at skabe en vækstplatform indenfor cold chain. Jeg ser frem til at byde velkommen til MCI, da jeg er meget imponeret over deres resultater og innovationsniveau. Jeg er sikker på at ved at kombinere MCI’s dygtige ansatte og teknologier med vores globale nedkølingsforretning, går vi en spændende fremtid i møde”, siger Mai Boliang, bestyrelsesformand og CEO i CIMC.  

Opkøbet forventer at blive godkendt inden årets udgang eller i begyndelsen af 2022, hvor MCI så vil overgå til CIMC. Indtil da fortsætter de som to særskilte virksomheder.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn