Mærsk tester vindteknologi i samarbejde med energiselskaber

Maersk Tankers og Shell er gået sammen med Norsepower og The Energy Technologies Institute for at teste vindfremdriftsteknologi.

I projektet skal to Norsepower rotorsejl installeres på en product tanker fra Maersk Tanker. Norsepowers rotorsejlsløsning er en moderniseret version af Flettner rotorsejlene, de er 30 meter høje og fem meter i diameteren. Foto: Maersk Tankers. .

16.03.2017

SCM.dk

Maersk Tankers har indledt et samarbejde med Shell Shipping & Maritime, det britiske energiteknologiske institut (ETI) og ikke mindst finske Norsepower. Sidstnævnte er en teknologi- og ingeniørvirksomhed, der har specialiseret sig i at integrere vedvarende energityper i skibsindustrien.

Samarbejdet betyder konkret, at parterne vil installere og teste teknologien Flettner rotorsejl ombord på et Maersk Tankers-ejet skibsfartøj.

Planen er at installere rotorsejlene i løbet af det første halvår af 2018. Herefter skal den bæredygtige løsning testes og analyseres på åbent hav frem til slutningen af 2019. De to rotorsejl, der bliver installeret, forventes at mindske det gennemsnitlige brændstofforbrug med syv til ti procent.  

”Som en vedvarende og gratis energiform spiller vindenergi en vigtig rolle, når det handler om at mindske skibsindustriens brændstofforbrug og møde forestående mål om at mindske kulstofudledningen”, siger Toumas Riski, CEO hos Norsepower.

Læs også: WWF: bæredygtighed i forsyningskæder kan fremme SDG-målsætninger

Projektet er overvejende finansieret af ETI, men også både Maersk Tankers og Norsepower har bidraget økonomisk, mens Shell skal agere projektkoordinator på projektet. Det er første gang, at vinddrevet teknologi skal installeres på denne type tankskib.

Læs mere om projektet her.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

SCM.dk

Thule centraliserer distribution med robotlager i Polen

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle