Maersk øger containerkapaciteten med nye fragtskibe

Maersk Line vil i løbet af 2017 og ’18 indfase en række nye containerskibe, så de kan erstatte mindre effektive af slagsen og samtidig øge kapaciteten.

Maersk Line søsætter 27 nye fragtskibe i løbet af de næste to år og øger dermed containerkapaciteten. Foto: Maersk Line. .

10.05.2017

SCM.dk

Maersk Line er inden længe klar med en række nye, bedre og ikke mindst større containerskibe. Mere end en tredjedel af skibene vil være anden generation af Triple E-modellen, som er blevet endnu større i den nye udgave.  

Læs også: Maersk vil digitalisere i samarbejde med Microsoft

Det første containerskib, Madrid Maersk, ankom til den kinesiske havn i Tianjin den 27. april og blev dermed det første af de i alt 27 skibe, der skal søsættes i løbet af i år og næste år.

De store mange fragtskibe skal sikre Maersk konkurrencekraft ved både at udbygge og forbedre rederigigantens flåde.

”Vores strategi er at vokse på linje med vores hovedkonkurrenter og det gør vil vi gøre ved både at købe nye og brugte skibe og fragtfartøjer”, fortæller Søren Toft, chief operating officer hos Maersk Line.

”De nye fartøjer vil være med til at modernisere vores flåde, forbedre vores operationelle effektivitet signifikant og ikke mindst hjælpe os med at opnå vores vækstambitioner”, uddyber han.

Øget kapacitet giver flaskehalse i havne
Ud over den nye Triple E-model, som bliver på 20.568 TEU, vil de 27 skibe være enten af typen H-klasse eller den forstærkede Baltic feeder, der kan klare havis i den Botniske bugt. Alle tre skibstyper er designet og optimeret med særligt fokus på at gøre dem mere effektive. Det er dog også i høj grad det, at Maersks containerkapacitet bliver øget, der gør fragten mere effektiv og mindsker prisen per container, der bliver fragtet.

”Vi forventer at vokse i år og forventer en overordnet global vækst på cirka 3 procent. Men hvis det ikke sker, har vi også mulighed for at justere vores netværk til skiftende omstændigheder, hvilket mange andre rederier ikke har”, forklarer Søren Toft.

Læs også: Maersk Line får godkendt salgs- og købsaftale på Hamburg Süd

Det er dog ikke kun Maersk selv, der skal justere og forholde sig til øget kapacitet. De store skibe og nye ruter kan påvirke havne i hele verden, skriver Supply Chain Dive. Mediet melder om logistiske problemer med blandt andet containermangel eller –overskud. Og årsagen synes at være store containerskibe, der lægger til i havne, de ikke før benyttede.

Læs mere om Maersks nye skibsmodeller og indfasningen af dem her.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

20.10.2026SCM.dk

Logistikrobotter dominerer globalt marked for servicerobotter

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

09.10.2026SCM.dk

STARK samler lagerdrift i nyt distributionscenter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense