Maersk bestiller 20 nye LNG-drevne containerskibe

De 20 nye skibe, der får en samlet kapacitet på 300.000 teu skal bygges på tre forskellige værfter.

Foto: Maersk

03.12.2024

SCM.dk

Med ordren på de 20 dual-fuel LNG-skibe afslutter Maersk de nybygningsordre, der blev annonceret i august i år.

“Vi er glade for at have underskrevet aftaler for 20 skibe og dermed gennemført købet af 300.000 teu kapacitet som annonceret i august. Disse ordrer er en del af vores igangværende flådefornyelsesprogram og i overensstemmelse med vores forpligtelse til dekarbonisering, da alle skibe vil have dobbeltbrændstofmotorer med den hensigt at drive dem på brændstof med lavere emissioner,” udtaler Anda Cristescu, der er Head of Chartering & Newbuilding i Maersk.

De tyve nye skibe varierer i størrelsen fra 9.000 teu til 17.000 teu og skal bygges på tre forskellige kinesiske værfter.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025SCM.dk

Stærkt kvartal for PostNord – pakkeforretningen trækker læsset

30.04.2025SCM.dk

Cybertruslen mod transportsektoren er meget høj

29.04.2025SCM.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

28.04.2025SCM.dk

Told-krigen mellem Kina og USA udløser bølge af aflyste sejladser

25.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Få styr på emballagekravene og styrk både flow og bundlinje

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle