Maersk hårdt ramt af hackerangreb

IT-systemer på adskillige sites og på tværs af forretningsområder verden over er påvirket af det cyberangreb, der ramte Maersk i går. De samlede skader er stadig ved at blive opgjort.

Ifølge flere medier er Maersks terminal her i Rotterdam blandt de ramte af angrebet, hvilket selskabet dog ikke selv har hverken be- eller afkræftet. Foto: APM Terminals.

28.06.2017

SCM.dk

Blandt de ramte enheder er APM Terminals, hvor Maersk skriver at ”et antal havne” er påvirkede. Ifølge TV2 rapporterer flere medier, at der er tale om 75 havne verden over. Ligeledes fremgår det, at logistikdivisionen Damco har ”begrænset adgang til visse systemer”.

Ifølge DR har angrebet blandt andet betydet, at arbejdet i flere af Maersks containerterminaler rundt om i verden står stille lige nu.

”Vi kan basalt set ikke fortælle folk, der arbejder i terminalerne, hvilke containere de skal tage, bringe til kranen og lægge på skibet”, siger kommerciel direktør i Maersk Line, Vincent Clerc.

Alle mand på dæk
Angrebet er også gået ud over selve forretningen, hvor man ifølge Vincent Clerc lige nu ikke er i stand til at tage nye ordrer ind, ligesom man har store problemer med at håndtere de ordrer, der kom ind, lige inden systemerne gik ned.

Alle disse udfordringer vil selvsagt skabe forsinkelser, og derfor arbejder Maersk da også hårdt for at få kontrol over situationen igen.

”Det føles som en stor, global storm, og det er virkelig "alle mand på dæk" hos os for at få vores infrastruktur op at køre igen så hurtigt som muligt. Vi gør alt, hvad vi kan for at minimere konsekvenserne for vores kunder og medarbejdere”, siger Vincent Clerc til DR.

Når det kommer til selve Maersk Lines flåde, understreger rederiet, at ”fartøjerne er manøvredygtige, i stand til at kommunikere og mandskab er sikre”.

For Maersk drejer det sig nu om at ”bedømme og håndtere situationen for at minimere påvirkningen på vores drift, kunder og partnere af den nuværende situation. (…) Den samlede effekt på vores forretning er ved at blive bedømt”, som det hedder i udmeldingen fra i morges, hvilket Vincent Clerc også understreger.

Mere avanceret angreb end sidst
”Vi er meget forsigtige, og vi har ikke alle detaljer på plads i en tidsplan for, hvornår vi kommer op igen”, siger han til DR, og understreger, at der ikke er nogen tidsplan for, hvornår alle problemer er blevet ryddet af vejen.

Selve Petya-angrebet, der ifølge ComputerWorld spreder sig over det meste af kloden, og blandt andet også har ramt flere danske byggefirmaer, fremstår mere avanceret en eksempelvis det nylige WannaCry-anslag, siger en specialist.

Læs også: Maersk tabte 1,9 milliarder dollars i 2016

”Det virker meget mere organiseret - som en gruppe hackere, der har en hensigt. Vi er oppe på et bedre vidensniveau end nogle af de andre og mindre angreb, vi har set”, siger ekspert i IT-sikkerhed, Lone Juul Dransfeldt, til TV2.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Copilot i Dynamics 365: Smartere økonomi og mere robuste forsyningskæder

10.03.2026SCM.dk

Tre selskaber går sammen i ny organisation

SCM.dk

Kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

06.03.2026Context& A/S

Sponseret

Event hos Microsoft: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

06.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Andrup Vin: Digital styrke møder personlig vinoplevelse

05.03.2026SCM.dk

Nyt våben i kampen mod hackere

03.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

MALER PROF: Digitale prisskilte giver kontrol over priser, tempo og drift

03.03.2026SCM.dk

Du får kun gevinst af AI, hvis du selv er dygtig

03.03.2026SCM.dk

Ny løsning giver mulighed for at trykke "fortryd" på AI-agenters fejl

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle