Maersk hårdt ramt af hackerangreb

IT-systemer på adskillige sites og på tværs af forretningsområder verden over er påvirket af det cyberangreb, der ramte Maersk i går. De samlede skader er stadig ved at blive opgjort.

Ifølge flere medier er Maersks terminal her i Rotterdam blandt de ramte af angrebet, hvilket selskabet dog ikke selv har hverken be- eller afkræftet. Foto: APM Terminals.

28.06.2017

SCM.dk

Blandt de ramte enheder er APM Terminals, hvor Maersk skriver at ”et antal havne” er påvirkede. Ifølge TV2 rapporterer flere medier, at der er tale om 75 havne verden over. Ligeledes fremgår det, at logistikdivisionen Damco har ”begrænset adgang til visse systemer”.

Ifølge DR har angrebet blandt andet betydet, at arbejdet i flere af Maersks containerterminaler rundt om i verden står stille lige nu.

”Vi kan basalt set ikke fortælle folk, der arbejder i terminalerne, hvilke containere de skal tage, bringe til kranen og lægge på skibet”, siger kommerciel direktør i Maersk Line, Vincent Clerc.

Alle mand på dæk
Angrebet er også gået ud over selve forretningen, hvor man ifølge Vincent Clerc lige nu ikke er i stand til at tage nye ordrer ind, ligesom man har store problemer med at håndtere de ordrer, der kom ind, lige inden systemerne gik ned.

Alle disse udfordringer vil selvsagt skabe forsinkelser, og derfor arbejder Maersk da også hårdt for at få kontrol over situationen igen.

”Det føles som en stor, global storm, og det er virkelig "alle mand på dæk" hos os for at få vores infrastruktur op at køre igen så hurtigt som muligt. Vi gør alt, hvad vi kan for at minimere konsekvenserne for vores kunder og medarbejdere”, siger Vincent Clerc til DR.

Når det kommer til selve Maersk Lines flåde, understreger rederiet, at ”fartøjerne er manøvredygtige, i stand til at kommunikere og mandskab er sikre”.

For Maersk drejer det sig nu om at ”bedømme og håndtere situationen for at minimere påvirkningen på vores drift, kunder og partnere af den nuværende situation. (…) Den samlede effekt på vores forretning er ved at blive bedømt”, som det hedder i udmeldingen fra i morges, hvilket Vincent Clerc også understreger.

Mere avanceret angreb end sidst
”Vi er meget forsigtige, og vi har ikke alle detaljer på plads i en tidsplan for, hvornår vi kommer op igen”, siger han til DR, og understreger, at der ikke er nogen tidsplan for, hvornår alle problemer er blevet ryddet af vejen.

Selve Petya-angrebet, der ifølge ComputerWorld spreder sig over det meste af kloden, og blandt andet også har ramt flere danske byggefirmaer, fremstår mere avanceret en eksempelvis det nylige WannaCry-anslag, siger en specialist.

Læs også: Maersk tabte 1,9 milliarder dollars i 2016

”Det virker meget mere organiseret - som en gruppe hackere, der har en hensigt. Vi er oppe på et bedre vidensniveau end nogle af de andre og mindre angreb, vi har set”, siger ekspert i IT-sikkerhed, Lone Juul Dransfeldt, til TV2.

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

31.08.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

31.08.2026SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

31.08.2026AGR

Sponseret

Når forsyningskæden bliver digital, ændrer medarbejdernes rolle sig

31.08.2026nShift

Sponseret

Her knækker den digitale forsyningskæde for mange virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre