Maersk har fået valideret sine klimamål

Som den første containerrederi har Maersk fået sine mål for at nedbringe udledningerne af drivhusgasser valideret af det anerkendte Science Based Targets Initiativ (SBTi) til at være på rette kurs i forhold til Paris-aftalens 1,5 pct. mål.

Laura Maersk blev verdens første metanol dual-fuel drevne containerskib, da det blev introduceret i fjor. Det grønnere brændstof er vigtig på Maersk´ rejse mod netto-nul målet i 2040.. Foto: Keld Jensen, Spar Shipping

13.02.2024

SCM.dk

“I Maersk føler vi et stærkt ansvar for at gøre en indsats i forhold til klimakrisen. Science Based Targets-initiativet repræsenterer den højeste standard for virksomheders klimamål, og vi er meget stolte over at have opnået denne validering.” siger Rabab Raafat Boulos, Chief Operating Officer, A.P. Møller - Mærsk.

Maersk har et et mål om at nå en netto-nul udledning i 2040 og markante delmål allerede i 2030.

“Vi er forpligtet til at gøre vores del for at nå disse mål, men vi kan ikke gøre det alene. For at lykkes er vi afhængige af - og arbejder med - det økosystem, som vi er en del af, herunder kunder, leverandører, branchefæller og regulatorer. Det er vigtigt med globale reguleringer fra IMO for at lukke prisgabet mellem fossile og grønne brændstoffer og at sikre lige vilkår,” tilføjer Rabab Raafat Boulos,

Siden 2019 har Maersk forpligtet sig til at sætte klimamål i overensstemmelse med videnskab og vejledning fra SBTi, en bredt anerkendt og frivillig ramme for virksomhedernes klimamål. Da SBTi offentliggjorde retningslinjerne for søtransportsektoren i slutningen af ​​2022, fremlagde Maersk efterfølgende de nære og langsigtede mål for at nå absolutte reduktioner fra et 2022-udgangspunkt.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026SCM.dk

Transport helt uden brug af diesel. Naturligvis

21.01.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

BITO udvider sin serie af U-Turn kasser med et nyt format

20.01.2026SCM.dk

IBF satser tungt med fire nye fuldt elektriske betonlastbiler

19.01.2026SCM.dk

2025 er et historisk år for eldrevne køretøjer

19.01.2026SCM.dk

Nyt samarbejde skaber større datatransparens i værdikæden

16.01.2026SCM.dk

Maersks første skridt mod Suez-trafik kan presse raterne

16.01.2026SCM.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

16.01.2026SCM.dk

Billund Lufthavn investerer 80 millioner kroner i nyt logistikanlæg

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

26.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

27.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn