Maersk kommer med særlig opfordring forud for potentiel strejke

Om blot 14 dage kan de amerikanske østkyst-havne bliver lukket ned af en omfattende strejke og Maersk opfordrer derfor sine kunder til at hente deres fyldte containere og returnere tomme inden 15. januar.

Havnen i New York og New Jersey er en af de østkysthavne, der vil blive lukket ned, hvis parterne ikke når til enighed om en ny overenskomst.. Foto: Port Authority of New York and New Jersey

02.01.2025

SCM.dk

Der er ingen tegn på fremdrift i forhandlingerne mellem de amerikanske havnearbejdere organiseret i  International Longshoremen Association (ILA) og United States Maritime Alliance (USMX).

“Situationen er uforandret,” skriver Maersk i en meddelelse til sine kunder og kommer på den baggrund med en opfordring:

“I betragtning af situationen opfordrer vi på det kraftigste vores kunder til at afhente deres fyldte containere og returnere tomme containere i havnene på USA's østkyst og Golfkyst inden den 15. januar. Denne proaktive foranstaltning vil hjælpe med at reducere risikoen for potentielle forstyrrelser på terminalerne.”

Den 3. oktober blev parterne enige om at udskyde fristen for indgåelse af en ny samlet aftale til den 15. januar på baggrund af en betinget aftale om markante lønforhøjelser.

En af de tilbageværende - og store knaster - er ILA´s krav om, at arbejdsgiverne skal afstå fra at automatisere havnene, som det er sket en række store havne i Europa og Asien.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

17.09.2025SCM.dk

Flere virksomheder satser på fysisk post

17.09.2025SCM.dk

Afgifter og bøvl presser transportbranchen

16.09.2025SCM.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

16.09.2025SCM.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

16.09.2025SCM.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

15.09.2025SCM.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

12.09.2025SCM.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025SCM.dk

Millionpulje giver vognmænd nye muligheder for grøn omstilling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle