Maersk Line får godkendt salgs- og købsaftale på Hamburg Süd

Den 28. april blev Maersk Line godkendt til at overtage den familieejede rederivirksomhed Hamborg Süd. Dermed er Maersk Line videre i processen om at overtage virksomheden for 27,5 milliarder kroner.

Ved udgangen af 2017 håber Maersk Line på at have overtaget den familieejede rederivirksomhed Hamburg Süd. Arkivfoto..

01.05.2017

SCM.dk

Den 1. december 2016 meddelte Maersk Line, at man ville erhverve sig den tyske containerskibsvirksomhed Hamburg Süd, og den 14. marts i år blev der indgået en salgs- og købsaftale med Oetker-koncernen, der ejer Hamburd Süd.

Læs også: Maersk køber Hamburg Süd

I fredags, den 28. april, blev rederivirksomheden Maersk så formelt godkendt af bestyrelserne i Maersk Line og Oetker Group til at overtage Hamburg Süd for 3,7 milliarder euro (svarende til 27,5 milliarder kroner) på kontant- og gældsfri basis.

Køb vil skabe værdi allerede i 2019
Hos Maersk er man tilfredse med købet, som man mener er godt prissat:

”Vi betragter prisen på 3,7 milliarder euro for at være en fair værdisætning af Hamburg Süd. Ved at holde Hamburg Süd som et separat og veldrevet selskab vil vi begrænse risici ved transaktionen og integrationen samtidig med, at vi udvinder operationelle synergier. Købet af Hamburg Süd vil derfor skabe en betydelig værdi for Maersk Line allerede i 2019”, siger CEO for Maersk Line og A.P. Møller – Maersk, Søren Skou.

Med overtagelsen vil Maersk Line og Hamburg Süd have en samlet containerkapacitet på cirka 3,9 millioner TEU og en global kapacitet på 16 procent.

Handlen mellem de to rederier forventes at slutte inden udgangen af 2017, og indtil da fortsætter de begge som separate og uafhængige virksomheder.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

08.12.2025SCM.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal sparke bæredygtig vækst i gang

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle