Maersk Line har lukket Hamborg Süd-handel

Den 30. november blev transaktionen mellem Oetker Group og Maersk Line godkendt, hvilket betyder, at koncernen nu officielt overtager den familieejede rederivirksomhed Hamborg Süd.

Den 30. december overtog Maersk Line Hamborg Süd for 27,5 milliarder kroner. Foto: Maersk Line.

11.12.2017

SCM.dk

”Med den endelige godkendelse af handlen har vi nået en vigtig milepæl i vores strategi om at blive et integreret transport- og logistikselskab, der leverer bæredygtig vækst”, siger Søren Skou, adm. direktør for A.P. Møller-Mærsk, og fortsætter:

”Hamborg Süd er et godt brand med produkter af høj kvalitet. Ved at kombinere vores virksomheder vil vi styrke vores globale positioner og forbedre vores servicetilbud til vores kunder”.

Købet er i tråd med Maersk Lines vækststrategi og har ifølge rederiet potentiale for forretningsmæssige muligheder og store operationelle synergier på 350-400 millioner dollars om året fra 2019.

Hamborg Süd får ny adm. direktør
Ved overdragelse af ejerskab vil Dr. Ottmar Gast træde tilbage som bestyrelsesformand for Hamborg Süd Executive Board og bliver i stedet formand for selskabet Supervisory Board.

Dr. Arnt Vespermann bliver ny adm. direktør i Hamborg Süd, og Søren Toft, COO i A.P. Møller-Mærsk bliver bestyrelsesmedlem i Hamborg Süds Supervisory Board.

I fremtiden vil Maersk Line og Hamborg Süd tilbyde sine kunder bedre markedsdækning, direkte tjenester og andre fordele via det globale netværk. Omkostningssynergierne kommer primært fra integration og optimering af netværkene samt fra standardiserede indkøb.

Samlet får Maersk Line og Hamborg Süd en containerkapacitet på 4,15 millioner TEU og en andel på 19,3 procent af den globale flådekapacitet.

Læs også: Kunderne hos Maersk holder øje med containerne via IoT

105 af Hamborg Süds fartøjer vil blive integreret i Maersk Lines flåde. Samlet tæller flåden nu 773 fartøjer.

-EL

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

DI: EU-forslag kan gøre offentlige indkøb dyrere

SCM.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V