Maersk Line har lukket Hamborg Süd-handel

Den 30. november blev transaktionen mellem Oetker Group og Maersk Line godkendt, hvilket betyder, at koncernen nu officielt overtager den familieejede rederivirksomhed Hamborg Süd.

Den 30. december overtog Maersk Line Hamborg Süd for 27,5 milliarder kroner. Foto: Maersk Line.

11.12.2017

SCM.dk

”Med den endelige godkendelse af handlen har vi nået en vigtig milepæl i vores strategi om at blive et integreret transport- og logistikselskab, der leverer bæredygtig vækst”, siger Søren Skou, adm. direktør for A.P. Møller-Mærsk, og fortsætter:

”Hamborg Süd er et godt brand med produkter af høj kvalitet. Ved at kombinere vores virksomheder vil vi styrke vores globale positioner og forbedre vores servicetilbud til vores kunder”.

Købet er i tråd med Maersk Lines vækststrategi og har ifølge rederiet potentiale for forretningsmæssige muligheder og store operationelle synergier på 350-400 millioner dollars om året fra 2019.

Hamborg Süd får ny adm. direktør
Ved overdragelse af ejerskab vil Dr. Ottmar Gast træde tilbage som bestyrelsesformand for Hamborg Süd Executive Board og bliver i stedet formand for selskabet Supervisory Board.

Dr. Arnt Vespermann bliver ny adm. direktør i Hamborg Süd, og Søren Toft, COO i A.P. Møller-Mærsk bliver bestyrelsesmedlem i Hamborg Süds Supervisory Board.

I fremtiden vil Maersk Line og Hamborg Süd tilbyde sine kunder bedre markedsdækning, direkte tjenester og andre fordele via det globale netværk. Omkostningssynergierne kommer primært fra integration og optimering af netværkene samt fra standardiserede indkøb.

Samlet får Maersk Line og Hamborg Süd en containerkapacitet på 4,15 millioner TEU og en andel på 19,3 procent af den globale flådekapacitet.

Læs også: Kunderne hos Maersk holder øje med containerne via IoT

105 af Hamborg Süds fartøjer vil blive integreret i Maersk Lines flåde. Samlet tæller flåden nu 773 fartøjer.

-EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online