Maersk ophæver varslet gebyr efter afblæst havnestrejke

I en opdatering til sine kunder suspenderer Maersk det gebyr, der var varslet den 21. september forud for havnestrejken på den amerikanske østkyst.

Foto: Maersk Line LTD / Instagram

08.10.2024

SCM.dk

Det særlige gebyr på 1.500 dollar pr. teu og 3.000 dollar for en 40-fods container skulle træde i kraft den 21. oktober, men på grund af den afblæste havnestrejke, der kun nåede at lukke havnene i tre dage, er gebyret fjernet.

“Efter aftalen mellem ILA og USMX vil Maersk suspendere havneforstyrrelsesafgiften (oprindeligt annonceret 21. september), og vi vil ikke pålægge det gældende gebyr for forsendelser til og fra USA,” skriver Maersk i en update til sine kunder i dag.

Maersk bemærker videre, at der fortsat kan ske forsinkelser, inden havnedriften er tilbage på fuld kapacitet.

Strejken blev afblæst efter tre dage, fordi havnearbejderne organiseret i ILA indgik en foreløbig aftale med arbejdsgiverne, der giver dem en lønstigning på 62 pct. over de næste seks år. 

Det skete ved at forlænge den eksisterende aftale frem til den 15. januar. Men inden da skal parterne forhandle hele overenskomsten på plads, og her ventes ikke mindst havnearbejdernes krav om stop for automatisering af terminalerne at blive en stor knast.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026SCM.dk

Kina gennemfører verdens første fuldt ubemandede containeranløb

24.02.2026SCM.dk

EU forlænger sikkerhedsindsats i Det Røde Hav til 2027

23.02.2026WITRON Group

Sponseret

Another EDEKA region relies on WITRON’s warehouse logistics expertise

17.02.2026SCM.dk

2025: Aarhus Havn sætter ny containerrekord

17.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd køber Zim for 4,2 milliarder dollar

16.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Gamst Blomster: Effektiv mærkning bag friskhed i topklasse

16.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd tæt på opkøb af ZIM

11.02.2026SCM.dk

ADP investerer millioner i Fredericia Havn

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle