Maersk samler transport og logistik på Esplanaden

Maersk Transport vil centralisere underdivisionerne, hvilket betyder, at olieforretningen skal flytte fra Esplanaden.

Mærsk har haft hovedkvarter i "Huset med de blå øjne" på Esplanaden siden 1979. I fremtiden skal det ikke længere være energidivisionen, men transport- og logistikdivisionen, der får sin daglige gang på adressen. Foto: Adam Kent/flickr. .

29.11.2016

SCM.dk

A.P. Møller-Mærsk rykker olieforretningen og dermed den nydannede energidivision, Maersk Energy, væk fra Esplanaden og ”Huset med de blå øjne”, skriver TV2. Den ikoniske adresse skal fra oktober næste år nemlig bruges til at samle Maersks transport- og logistikdivisioner.

”Beslutningen skal ses i lyset af den nye strategiske retning og struktur”, siger pressechef Simon Mehl Augustesen til TV 2 Business, og henviser til koncernens opdeling i henholdsvis et energiselskab og et transport- og logistikselskab.

I dag er sidstnævnte spredt ud over otte adresser i hovedstadsområdet. Maersks overordnede plan er at bringe underdivisionerne tættere sammen, blandt andet ved, at de forskellige dele skal dele kantine og udsigt på Esplanaden.

Læs også: Maersk vil udvide i Aarhus Havn

Der ligger endnu ikke en endelig plan for hvilke brands og funktioner i Maersk Transport, der skal flytte til bygningen med de blå vinduer.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.06.2026SCM.dk

Fagorganisation: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

23.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vinder af LED-sikkerhedslampe

SCM.dk

Ingka køber sine første solparker i Spanien

SCM.dk

Mennesketomme lagre kræver stærkere digital infrastruktur

16.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle