Maersk tager levering af første 777 fragtfly

Lørdag ankom det første af Maersk Air Cargos nye Boeing B777F fly til dets base i Billund Lufthavn. Flyet er det første dansk indregistrerede Boeing 777 fly, og indgår nu i rederiets flåde på 21 luftfragtfly, hvoraf de 20 er af typen Boeing 767F.

Foto: Maersk

16.07.2024

SCM.dk

Det nye B777F fly har en maksimal nyttelast på 102 tons og vil, sammen med et søsterfly der leveres senere i dette kvartal, blive indsat på selskabets eksisterende rute mellem Europa og Kina. 


"Vi er glade for denne vigtige opgradering af vores flåde med to af de største og mest pålidelige fragtfly, der findes på markedet. B777F kan transportere mere end dobbelt nyttelast på hver flyvning sammenlignet med vores 767F, og er det mest brændstofeffektive fly i verden". siger Lars Jordahn, chef for Maersk Air Cargo.


Boeing 777F har en rækkevidde på op til 9.200 kilometer. Hoveddækket passer til paller op til 3 meter høje, og alle lastdæk er temperaturkontrollerede. 

Se video af ankomsten til Billund HER

-mauh

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.02.2026SCM.dk

2025: Aarhus Havn sætter ny containerrekord

17.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd køber Zim for 4,2 milliarder dollar

16.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Gamst Blomster: Effektiv mærkning bag friskhed i topklasse

16.02.2026SCM.dk

Hapag-Lloyd tæt på opkøb af ZIM

11.02.2026SCM.dk

ADP investerer millioner i Fredericia Havn

10.02.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker fragtkapaciteten med 14 procent vækst og ny cross-docking-terminal

09.02.2026SCM.dk

Aarhus Havn intensiverer droneovervågning

05.02.2026SCM.dk

Maersks overskud er halveret - og mørke skyer lurer i horisonten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Messe
Besøg Delfi Technologies på EuroShop 2026

Delfi Technologies er klar til at byde dig velkommen endnu engang på EuroShop – verdens førende detailhandelsmesse, som finder sted i Düsseldorf, Tyskland. Ingen anden messe giver dig det samme øjebliksbillede af, hvad der sker i den hurtigt voksende verden inden for butiksteknologi.

Dato

22.02.2026

Tid

10:00

Sted

Messe Düsseldorf

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

24.02.2026

Sted

Fredericia