Maersk tager levering af første 777 fragtfly

Lørdag ankom det første af Maersk Air Cargos nye Boeing B777F fly til dets base i Billund Lufthavn. Flyet er det første dansk indregistrerede Boeing 777 fly, og indgår nu i rederiets flåde på 21 luftfragtfly, hvoraf de 20 er af typen Boeing 767F.

Foto: Maersk

16.07.2024

SCM.dk

Det nye B777F fly har en maksimal nyttelast på 102 tons og vil, sammen med et søsterfly der leveres senere i dette kvartal, blive indsat på selskabets eksisterende rute mellem Europa og Kina. 


"Vi er glade for denne vigtige opgradering af vores flåde med to af de største og mest pålidelige fragtfly, der findes på markedet. B777F kan transportere mere end dobbelt nyttelast på hver flyvning sammenlignet med vores 767F, og er det mest brændstofeffektive fly i verden". siger Lars Jordahn, chef for Maersk Air Cargo.


Boeing 777F har en rækkevidde på op til 9.200 kilometer. Hoveddækket passer til paller op til 3 meter høje, og alle lastdæk er temperaturkontrollerede. 

Se video af ankomsten til Billund HER

-mauh

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026SCM.dk

Houthier lover ikke at angribe europæiske skibe

28.09.2026SCM.dk

Dieselpris over 20 kroner øger transportens prisrisiko

SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

21.09.2026SCM.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026nShift

Sponseret

AI i logistik: Det er ikke teknologien, men konteksten, der gør forskellen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle