MAN klar med elektrisk varevogn til bylevering

Køretøjsproducenten MAN sælger nu en 100 procent elektrisk varevogn. Det er et skridt på vejen mod en mere miljørigtig transport og nul-udledning.

MAN lancerer deres første eldrevne varevogn, der skal bruges til transport i byområderne. PR-foto.

05.04.2018

SCM.dk

I over ti år har bus- og bilproducenten forsøgt at gøre transport og levering af varer mere klimavenlig. Særligt i storbyer kan det være en udfordring at finde fragtløsninger, der ikke går på kompromis med de mange beboeres generelle sundhed. Ved at trække på viden fra en række studier af bus- og lastbilbrancherne, giver MAN nu sit bud på en grøn transportløsning i form af modellen eTGE.

Varebilen har en rækkevide på 160 km og en kapacitet på 950 til 1.700 kg, hvilket gør den ideel til transportopgaver inden for korte afstande. Den er derfor særligt egnet til at køre i storbyområderne. Her er det estimeret, at den vil kunne dække 75 procent af den vigtigste trafik i byerne.

Storbyer i hele Europa bliver grønnere
Hos MAN er der store forhåbninger til det nye eldrevne transportmiddel. På samme måde som mobiltelefonen vil det før eller senere være naturligt at sætte det elektriske køretøj i et stik over natten, så det er klar til den følgende dag, lyder det fra producenten.

Den elektriske varebil er primært rettet mod flådekunder med skræddersyede transportbehov, og de første bestillinger er allerede kommet i hus. Storbyer i Tyskland, Østrig, Belgien, Frankrig, Norge og Holland vil være de første, der lægger veje til den nye lastbil. Planen er, at det grønne køretøj med tiden også skal ud på det danske marked. 

Læs også: Store sparepotentiale i grønne varebiler

Prisen forventes at ligge på ca. en halv million kroner, og ifølge MAN går vognen i masseproduktion fra juli.

- EST

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle