Mange mangler træning i at gendanne it-systemer ved cyberangreb

En undersøgelse af danske produktionsvirksomheder viser, at virksomhederne sjældent eller aldrig øver sig i at genetablere deres IT-systemer efter et cyberangreb.

"Når cyberkriminelle stjæler og sletter data i kritiske IT-systemer, truer det virksomhedens eksistens – alligevel har de fleste ikke trænet til et sådant scenarie”, siger Tina Esbech, administrerende direktør i Kyndryl Danmark, verdens største udbyder af IT-infrastrukturtjenester. Foto: 123rf.com

28.08.2024

SCM.dk

"Når cyberkriminelle stjæler og sletter data i kritiske IT-systemer, truer det virksomhedens eksistens – alligevel har de fleste ikke trænet til et sådant scenarie”, siger Tina Esbech, administrerende direktør i Kyndryl Danmark, verdens største udbyder af IT-infrastrukturtjenester.

For hurtigt at kunne genoptage driften efter et cyberangreb, er det afgørende, at virksomheder er velforberedte og ved, hvordan de kommer på fode igen. Analysevirksomheden Norstat har udarbejdet undersøgelsen for Kyndryl, hvor de har spurgt 50 IT-chefer i danske produktionsvirksomheder om, hvordan de vurderer cybersikkerheden. Af undersøgelsen fremgår det bl.a. at:

• Mere end 1 ud af 4 mener ikke, at deres virksomhed er tilstrækkeligt rustet til at håndtere et fuldskala cyberangreb.

• 70 procent har aldrig trænet i at kunne genoprette deres IT-systemer og applikationer efter et cyberangreb.

• 42 procent siger, at de enten ikke har eller ikke ved, om de har systemer, der kan sættes i værk for at fortsætte driften, når det gælder forretningskritiske IT-systemer og applikationer.

I undersøgelsen blev der også spurgt, om virksomhederne har trænet på et scenarie, hvor kriminelle stjæler og sletter informationerne i deres vigtigste IT-systemer. Hele 86 procent svarede, at de aldrig har trænet til et sådant scenarie.

Læs også: Kunstig intelligens er flyttet ind i langt de fleste virksomheder

"Mange virksomheder mangler tilstrækkelig praktisk evne til at gendanne deres systemer ved cyberangreb, hvilket kan påvirke rentabiliteten og endda true virksomhedens overlevelse. Som undersøgelsen viser, skyldes det at mange virksomheder aldrig har øvet sig på disse scenarier. Øvelserne træner ikke kun rutiner og håndtering, men de afslører også systemmæssige mangler og uklare ansvarsområder, som derefter kan rettes op”, siger Tina Esbech.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter Warehouse Automation - Lessons from a global Retailer

Relateret indhold

29.10.2025SCM.dk

AI skal forkorte oplæring i produktionen

28.10.2025SCM.dk

Stor fusion inden for data- og AI-beskyttelse

27.10.2025SCM.dk

Grøn fremdrift for jyske SMV’er

27.10.2025Descartes

Sponseret

Customs Assured øger produktiviteten med AI-drevet toldautomatisering fra Descartes og AiDock

23.10.2025SCM.dk

Termiske droner afslører varmetab og sparer fjernvarmen for millioner

23.10.2025SCM.dk

Nordjylland bliver centrum for europæisk rumteknologi

22.10.2025SCM.dk

Fra universitetslaboratorier til verdensrummet – Nordjyllands rumeventyr tager fart

22.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Logistiktrends 2026: Sådan vil AI og automatisering forme fremtidens forsyningskæde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dematic
Messe
Logistik & Transport

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsessystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia