Mange millioner udgør vigtigt skridt mod grøn tung vejtransport

Vejdirektoratet har åbnet for ansøgninger til en ny pulje på 75 millioner kroner, hvor danske virksomheder kan søge om tilskud til ellastbiler og ladestandere.

De 75 millioner kroner er første del af en samlet bevilling på i alt 750 millioner kroner til grøn omstilling af den tunge vejtransport. Foto: Vejdirektoratet

19.08.2024

SCM.dk

I Danmark kører langt de fleste lastbiler stadig på benzin og diesel, og derfor er der behov for, at myndighederne skubber til virksomhedernes investeringslyst og gør det mere attraktivt at vælge løsninger, der er til gavn for klimaet.

Vejdirektoratet er allerede i gang med at etablere 25 ladeparker til ellastbiler, og nu åbnes der så for en støttepulje på 75 millioner kroner til danske virksomheder, som ønsker at investere i el- og brintlastbiler, depotladning og -brinttankstationer.

”Det er helt afgørende at få den tunge transport med på den grønne omstilling, hvis vi skal i mål med klimamålene. Men samtidig er det dyrt at købe el- og brintlastbiler, så det er forståeligt, hvis nogle virksomheder er tøvende, og derfor giver det også så god mening, at staten nu kommer med en økonomisk håndsrækning”, siger Mette Fynbo, der er afdelingsleder i Vejdirektoratet.

Puljen er indgået af de politiske partier bag Grøn Fond, som tæller Venstre, Socialdemokratiet, Moderaterne, Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Enhedslisten. Pengene bliver uddelt efter først til mølle-princippet. For at sikre bredde kan en enkelt virksomhed dog som udgangspunkt maksimalt blive tildelt fem procent af puljen.

Læs også: Maersk overvejer atomkraft til fremdrift

"Den grønne omstilling kan være en stor investering for den enkelte vognmand, og derfor er et stort flertal i Folketinget enige om at give en håndsrækning til investeringen. Pengene fra den grønne fond skal ud at arbejde for den grønne omstilling hurtigst muligt, og denne pulje er den første fra Grøn Fond. Ordningen er indrettet sådan, at hvis ikke der kommer ansøgninger nok, så vil en virksomhed kunne få mere end fem procent, og derfor kan branchen også sende flere ansøgninger afsted, så man er sikker på, at alle pengene kommer ud. Allerede næste år kommer endnu flere puljemidler til den grønne omstilling, og jeg vil på baggrund af input fra branchen drøfte med aftalepartierne, hvordan puljen skrues sammen fremadrettet”, fortæller transportminister Thomas Danielsen

De 75 millioner kroner er første led i en samlet bevilling på 750 millioner kroner til grøn omstilling af den tunge vejtransport frem mod 2030. Fristen for ansøgninger er fredag den 15. november.

Kilde: Vejdirektoratet

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026SCM.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

03.09.2026SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle