McDonald's lover at stoppe skovrydning i hele sin forsyningskæde

Verdens største restaurationskæde forpligter sig til at stoppe skovrydning i alle led af sine globale forsyningskæder senest i 2030.

McDonald's vil stoppe skovrydning i hele sin forsyningskæde, således også til denne restaurant i Sun City, Florida. Foto: McDonald's.

06.08.2015

SCM.dk

Det er et løfte af de store, når McDonald's, der med sine omkring 37.000 restauranter er verdens største aktør inden for food & beverage, med øjeblikkelig virkning vil arbejde for at stoppe skovrydning i hele sin forsyningskæde. Det skriver selskabet på sin virksomhedshjemmeside.

Læs også: McDonald’s åbner sin forsyningskæde

I første omgang vil man fokusere på centrale områder i forsyningskæde, dvs. mad (kød, fjerkræ, kaffe og palmeolie) og fiberbaseret pakning. På længere sigt vil også andre kæder, såsom det træ, der bliver brugt til indretning af restauranterne, blive inddraget.

Det er processer McDonald's anerkender er komplicerede, men ikke desto mindre er målet at stoppe skovrydning i samtlige led af koncernens forsyningskæder senest i 2030. Det ligger også i tråd med New York Declaration on Forests, som man underskrev i september 2014, i øvrigt sammen med bl.a. EU, Danmark, Storbritannien og USA samt virksomheder som Nestlé, Kelloggs og COOP og Walmart.

Med over 3100 underleverandører i spil, så kan McDonald's ikke love fuld sporbarhed som en del af pakken, men man vil sikre synlighed i forhold til råmaterialernes oprindelse, således at både virksomhed og kunder kan identificere, hvor og hvordan de er tilvejebragt.

Læs også: McDonald's har problemer med CSR i forsyningskæden

Det er Verdensnaturfonden WWF, ligeledes medunderskriver af New Yorker-aftalen, der har defineret skovrydning (deforestation) som ”processen, hvor naturskove bliver ryddet gennem fældning og/eller afbrænding med det formål at anvende tømmeret og/eller bruge området til alternative formål.”

-AK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

SCM.dk

Elretur investerer massivt i containere

SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

03.03.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Den oversete årsag til ustabil produktion: Palleflowet

02.03.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med TAWI-løsninger til tunge metaldele

18.02.2026Global AGV

Sponseret

30 % øget effektivitet – uden flere hænder

17.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter der leger radiobiler på produktionsgulvet

17.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret flow optimerer klargøring af forskallingselementer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online