Mens restaurationsbranchen bløder, blomstrer transportsektoren

Danske firmaers salg er steget både fra november til december, samt fra tredje til fjerde kvartal. Det er i høj grad den positive udvikling i transportsektoren, der gør op for en hotel- og restaurationsbranche, der er i frit fald. Ligeledes er en markant stigning i salg af biler i december med til at løfte salgstallene for fjerde kvartal.

Handel med biler og motorcykler har haft en fremgang på 6,7 procent i fjerde kvartal. Arkivfoto..

04.03.2021

SCM.dk

Salg i transportsektoren steg med 6,9 procent fra tredje til fjerde kvartal af 2020. I ejendomshandel og udlejning, så man ligeledes en fremgang – her på hele 9,5 procent.

Opturen i disse sektorer sammenlagt med et øget salg af personbiler og motorcykler betyder, at de danske virksomheders samlede salg ender på et niveau i Q4 1,9 procent over tredje kvartal. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Læs også: Dansk industri afslutter 2020 med gode resultater

Det var særligt i december, at salget af personbiler stak af efter et meget stille år for motorkøretøjsforhandlere. Det skyldes i høj grad corona, at salget har stået så stille i 2020, mener eksperter. Derfor vedtog man fra december en ny aftale om registreringsafgifter, som fik skubbet salget i gang igen.

Mens der i landbrug, samt bygge og anlæg har været et mindre fald i salget fra Q3 til fjerde kvartal, så er hotel- og restaurationsbranchen i frit fald. Der har været et fald på 15,5 blot fra november til december – og et generelt fald på 25,3 procent fra tredje til fjerde kvartal.

Kilde: Danmarks Statistik, Danmarks Statistisk

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

16.01.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA Nordic skaber ny rolle med fokus på AMR'er – og lancerer endnu en robotplatform

16.01.2026SCM.dk

Cyberkriminelle stjæler cargo uden at løfte hænderne fra tastaturet

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle