Mens ufaglærte kæmper om jobs, skriger virksomheder på faglært arbejdskraft

Selvom 2020 bød på en krise uden lige, har ikke alle brancher været lige hårdt ramt. Og i takt med genåbningen kan dansk økonomi opleve et decideret genåbningsboom – hvis altså ikke vores mangel på arbejdskraft spænder ben for boomet.

03.05.2021

SCM.dk

20,6 procent af rekrutteringsforsøg var forgæves mellem oktober 2020 og marts 2021. Det viser en ny rekrutteringssurvey fra Styrelsen for Arbejdskraft og Rekruttering, STAR. Tallet er oppe fra 19,5 procent i december måned og fortæller, at vi er tilbage til samme niveau som før krisen, når det gælder mangel på arbejdskraft.

”Jeg synes, at det er alvorligt, at virksomhederne har så svært ved at finde de rigtige medarbejdere. Vi er tilbage til niveauet fra før corona. Det risikerer at sætte det kommende opsving over styr. Det vil være skidt for erhvervslivet og samfundet generelt”, udtaler adm. direktør i DA, Jacob Holbraad til Berlingske.

Hvor er de uopfordrede ansøgninger?

Udviklingen mærker man allerede hos Give Steel – også selvom virksomheden normalt ikke er de første til at blive ramt, når der mangler arbejdskraft. Antallet af uopfordrede ansøgninger er nemlig et af de laveste, som Give Steel har set.

”Vi skal nok få vores medarbejdere, og det kan godt være, at Danmark kan klare sig igennem frem til sommer, men sker der ikke noget politisk, løber vi ind i en gigantisk overophedning, når vi ser et år frem”, siger Torben Larsen, der er adm. direktør i Give Steel.

Læs også: Jobportal kommer danske vognmænd til undsætning

Han peger blandt andet på håndværkerfradraget, som en årsag til overophedningen. Byggebranchen har nemlig - som en af få - ikke haft stor nedgang på grund af corona. Det viser sig også i branchen forgæves rekrutteringsrate, som lå på 36 procent hen over efteråret.

Selvom flere formåede at besætte stillingen med en ny kollega, som dog ikke havde alle de ønskede kvalifikationer, er det også i byggebranchen, at stillingen oftest bare ikke bliver besat.

Aktivering, udlændige og uddannelse

Udover et håndværkerfradrag, der sætter skub i efterspørgslen på byggeri og renovation, ser eksperter også andre årsager til det store rekrutteringsbesvær.

Cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Erik Bjørsted mener, at der er tale om, at vi skal have genstartede motorerne efter aktiveringsindsatsen for ledige blev sat i dvale under nedlukningen. Derudover har restriktionerne også mindsket mulighederne for at få udenlandsk arbejdskraft til landet – en udvikling, som allerede nu vender i takt med genåbning.

To benspænd, der dog ikke bliver løst i kraft af genåbningen, er det tab af arbejdskraft som regeringens ”Arne-pension” kommer til at koste, samt at få de unge igennem uddannelsessystemet.

Læs også: Aktive investeringer hjælper virksomheder under corona

”Det er simpelthen så frustrerende, at den nu er gal igen med mangel på arbejdskraft i industrien. Årsagen er helt enkelt, at der ikke bliver uddannet nok faglærte. Nu går den altså ikke længere”, siger Thomas Søby, der er cheføkonom i Dansk Metal. Han tror ikke, at problemerne kan løses uden politisk hjælp.

”Virksomhederne skal tage flere lærlinge, og fra politisk hold må der tages initiativer, der kan styrke erhvervsuddannelserne. Det er begrædeligt, at vi allerede nu står foran denne type problemer igen”, afslutter han.

Kilde: Berlingske

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup