Midt- og vestjyske produktionsvirksomheder får en hjælpende hånd

De syv borgmestre i Business Region MidtVests bestyrelse har netop godkendt en engangsbevilling på 1,5 millioner kroner til DAMRC. Målet er at styrke de midt- og vestjyske virksomheders muligheder for at udvikle produktionen med hjælp fra teknologi og digitalisering og sikre et tættere samarbejde mellem industrien og områdets skoler.

”Vi har i en årrække haft et godt samarbejde med DAMRC, og derfor har vi valgt at udvide samarbejdet med denne engangsbevilling. Med bevillingen medfølger et styrket samarbejde med områdets virksomheder og uddannelsesinstitutioner med ønske om at opbygge et vidensmiljø i verdensklasse. Vi har fastsat et antal krav i forhold til, hvordan pengene skal bruges, og vores fokus ligger blandt andet på øget samarbejde overfor skoler og uddannelsesinstitutioner og en ligelig repræsentation på tværs af kommunerne i business regionen”, fortæller Dorte West, borgmester i Herning Kommune og formand for Business Region MidtVest. Foto: Business Region MidtVest

18.01.2024

SCM.dk

DAMRC er et forsknings- og udviklingscenter for avancerede produktionsteknologier, der udvikler og omdanner ny viden til praktiske løsninger. Med udgangspunkt i hovedkontoret i Herning screenes løbende nye teknologier, og der evalueres og vurderes om disse teknologier kan være til gavn for lokale og nationale produktionsvirksomheder. Det lokale forsknings- og udviklingscenter får nu tilført midler fra Business Region MidtVest.

”Vi har i en årrække haft et godt samarbejde med DAMRC, og derfor har vi valgt at udvide samarbejdet med denne engangsbevilling. Med bevillingen medfølger et styrket samarbejde med områdets virksomheder og uddannelsesinstitutioner med ønske om at opbygge et vidensmiljø i verdensklasse. Vi har fastsat et antal krav i forhold til, hvordan pengene skal bruges, og vores fokus ligger blandt andet på øget samarbejde overfor skoler og uddannelsesinstitutioner og en ligelig repræsentation på tværs af kommunerne i business regionen”, fortæller Dorte West, borgmester i Herning Kommune og formand for Business Region MidtVest. 

Der findes en lang række industrivirksomheder i Business Region MidtVest, og der er stor forskel på, hvor digitaliserede de enkelte virksomheder er, men hos DAMRC vurderer CEO Klaus Bonde Ørskov, at en stor del af virksomhederne med fordel kunne indføre ny teknologi i deres produktion. 

”Finansieringen fra BRMV bidrager til, at vi kan få flere varer på hylderne, som kan skabe værdi ude hos de enkelte virksomheder og dermed styrke deres konkurrenceevne. Endemålet er at skabe innovation, vækst og nye arbejdspladser i de syv kommuner. Mange produktionsvirksomheder er bevidste om, at implementering af ny teknologi kan gøre deres produktion både mere effektiv og mere grøn, men de kan have svært ved at vide, hvordan de griber det an. Og det er præcis de virksomheder, vi nu kan nå ud til med hjælp fra det styrkede samarbejde med Business Region MidtVest”, forklarer Klaus Bonde Ørskov, CEO hos DAMRC. 

Partnerskabschef i Business Region MidtVest Nicolai Houmark Lauridsen ser frem til det øgede fokus på de lokale virksomheders digitaliseringsmuligheder. 

”Vi er et område med mange produktionsvirksomheder, både små og store, og der er ingen tvivl om, at hvis vi skal sikre global konkurrencekraft og fastholde arbejdspladser i vores lokale virksomheder, så er et af redskaberne at højne virksomhedernes teknologiske viden og formåen. Et vigtigt område er arbejdet med at styrke linjen fra grundskolerne til erhvervslivet for at skabe interesse for STEM-uddannelserne, så vi kan anspore de unge til en karriere her i området. Derfor er jeg glad for, at vi nu har indgået den nye aftale, som jeg forventer mig meget af”, påpeger Nicolai Houmark Lauridsen. 

Læs også: Ny støtteordning skal sætte fart på grøn industri

De 1,5 millioner kroner er taget fra Business Region MidtVests egenkapital, og med bevillingen fulgte en resultatkontrakt som klarlægger, hvad der forventes udført. Der gennemføres en afsluttende tilbagerapportering på baggrund af kontrakten, når den udløber ultimo 2024. 

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Ingen influenza her, AGV’er der holder produktionen kørende

06.04.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt kransystem og strømlinet produktion hos Danfoss Semco

SCM.dk

Iran kan ikke finde egne miner i Hormuzstrædet

SCM.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

19.03.2026SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

14.04.2026

Sted

CodeNode, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

14.04.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, Fuldt reguleret, ADR-RID-IMDG

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i ADR, RID og IMDG. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier overholder alle ekstra krav i relevant lovgivning.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

14.04.2026

Sted

Hvidovre