Miljøvenlig fiberflaske kan erstatte plastflasken

Den danske producent af papemballage EcoXpac har udviklet en miljøvenlig fiberflaske, som kan blive plastflaskens afløser.

EcoXpac har en ambition om at erstatte plast med biologisk nedbrydelige fibre og udvikle et konkurrencedygtigt produktionsanlæg til bæredygtige fiberflasker. Foto: EcoXpac..

27.11.2014

SCM.dk

Fiberflasken bliver designet således, at den kan fremstilles med skruelåg eller engangsforsegling. Foto: EcoXpac..

Virksomheden EcoXpac, dansk producent af papemballage, kan efter flere års forskningsarbejde fremvise en miljørigtig fiberflaske. 

Fiberflasken er så nedbrydelig, at den forsvinder i naturen efter et halvt år, og når teknologien er færdigudviklet, kan fiberflasken i princippet erstatte plastflasker.

”Mange sten er ryddet af vejen, og vi er nu så langt i vores forskningsarbejde, at vi står med en færdig grøn fiberflaske i hånden", siger Martin Petersen, administrerende direktør hos EcoXpac, til lokalavisen.dk.

Læs også: Plastmaterialer skal genbruges 100 procent

EU bakker op omkring ideen, og håbet er, at EcoXpacs fiberflaske kan give en løsning på emballageindustriens største miljøudfordring.

Ifølge UNEP, United Nations Environment Programme, er plastaffald nemlig en stigende trussel for især havets økosystemer, og derfor er fiberflasken et kærkomment alternativ til den velkendte plastflaske.

Høje forventninger til fiberflasken
Forventningerne til fiberflasken er hos EcoXpac høje, og virksomheden håber på lignende tiltag inden for andre produkter.

”Det bliver kæmpe stort, når først vores produkt er introduceret på markedet, og vi leverer et bæredygtigt produkt med samme komfort og kvalitet som plastik. Hvis det lykkes for os at åbne op for teknologien på andre fronter, så kan vi også skabe innovation inden for andre produkter end flasker”, siger Martin Petersen til lokalavisen.dk.

Den grønne fiberflaske fremstilles på cellulose på basis af træfibre fra eksempelvis aviser. Grundet flaskens materiale er det målet, at den kan indgå i genanvendelsessystemer lige som pap og papir. Dog er der specifikke krav til det indhold, der fyldes på flasken. Emballagen skal kunne forskellige ting, hvis der eksempelvis er tale om vand og juice eller øl og sodavand, skriver lokalavisen.dk.

-KLZ

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup