Milliarder at hente i automatisering i Danmark

Danske virksomheder har en tocifret milliardgevinst foran sig, hvis de øger automatiseringen i deres produktion. Men flere tøver fortsat, viser analyse fra IDA.

Flere robotter i produktionen vil kunne give store gevinster for en lang række danske virksomheder, viser undersøgelse fra IDA. Foto: Flickr/Khalil Karim.

09.12.2015

SCM.dk

Potentialet i øget automatisering, der kan effektivisere produktion og processer, er kæmpestort for danske virksomheder. En ny undersøgelse fra Ingeniørforeningen i Danmark, IDA, vurderer således at den samlede gevinst kan være op mod 55 mia. kr.

Læs også: Outsourcing skal bremses med billige robotter

I undersøgelsen har IDA spurgt over 800 af sine medlemmer i produktionsindustrien om mulighederne ved øget automation i deres respektive virksomheder, og her vurderer deltagerne at de ville kunne øge produktiviteten med mellem 18 og 24 procent ved i højere grad at anvende eksempelvis robotter i forskellige led produktionen, hvor tilbagebetalingstiden vil være forholdsvis kort (op til fem år).

Alligevel er flere virksomheder, specielt SMV’er, tøvende i forhold til at foretage de nødvendige investeringer. Forskellige barrierer gør sig ifølge IDA gældende i den forbindelse; mangel på tid, viden (som Teknologisk Institut også har påpeget) og til en hvis grad også kapital er således med til at bremse udviklingen.

Det er et billede, der ikke har ændret siden IDA gennemførte en lignende undersøgelse sidste år, og det ærgrer foreningen, der har flere end 100.000 ingeniører og cand.scienter som medlemmer.

”Vi kan se et stort og vedholdende potentiale ved at styrke virksomhedernes konkurrencekraft gennem automatisering, [og det] gør blot endnu vigtigere, at vi får bragt den viden i spil blandt virksomhederne,” siger formand for IDAs erhvervs- og vækstudvalg, Cornelius Olesen, til foreningens hjemmeside, og peger straks på en del af løsningen:

”Hovedgrebet for mig at se, er at øge den aktive og opsøgende rådgivning af SMV’erne. Det kan fx ske ved, at der afsættes en ambitiøs og øremærket pulje, hvorfra produktionsvirksomhederne kan få faglig rådgivning af relevant GTS-institut (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter, red.) eller privat rådgiver”, siger Cornelius Olesen.

Læs også: Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Som eksempel på en konkret forbedringsmulighed i en SMV, nævner Cornelius Olesen et øget fokus på oppetiden i produktionen, der i mange tilfælde vil kunne løftes med selv mindre investeringer og teknologiske tiltag.

-AK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen sætter fokus på optimering af Supply Chain og WMS

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

11.06.2025SCM.dk

Festool fejrer 100 år med blikket rettet mod fremtiden

10.06.2025SCM.dk

Dana Tank forbedrer både økonomi og arbejdsmiljø med automatisering

10.06.2025Global AGV

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst hos Fasterholt Maskinfabrik

10.06.2025SCM.dk

Dansk Metal ser kun begrænset effekt af amerikanske toldsatser på beskæftigelsen

06.06.2025SCM.dk

Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

04.06.2025SCM.dk

Virksomheder kæmper med indberetning af emballage

04.06.2025Global AGV

Sponseret

"Gør-det-selv" med Global AGV - Fuld fleksibilitet med få klik

03.06.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsninger sikrer et bedre arbejdsmiljø

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 42001: 2023 Artificial Intelligence Management System Foundation

This two-day course provides an overview of the ISO/IEC 42001 standard and essential knowledge required for the establishment, implementation, maintenance, and continuous improvement of a responsible Artificial Intelligence Management System (AIMS).

Dato

16.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.06.2025

Sted

Copenhagen

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.06.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

16.06.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Forstå hvad en dansk Azure-region betyder for din virksomhed

Microsofts nye datacenterregion består af tre lokationer i Roskilde, Køge og Høje Taastrup. Her opbevares data lokalt i overensstemmelse med både danske og europæiske regler.

Dato

16.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online