Milliarder at hente i automatisering i Danmark

Danske virksomheder har en tocifret milliardgevinst foran sig, hvis de øger automatiseringen i deres produktion. Men flere tøver fortsat, viser analyse fra IDA.

Flere robotter i produktionen vil kunne give store gevinster for en lang række danske virksomheder, viser undersøgelse fra IDA. Foto: Flickr/Khalil Karim.

09.12.2015

SCM.dk

Potentialet i øget automatisering, der kan effektivisere produktion og processer, er kæmpestort for danske virksomheder. En ny undersøgelse fra Ingeniørforeningen i Danmark, IDA, vurderer således at den samlede gevinst kan være op mod 55 mia. kr.

Læs også: Outsourcing skal bremses med billige robotter

I undersøgelsen har IDA spurgt over 800 af sine medlemmer i produktionsindustrien om mulighederne ved øget automation i deres respektive virksomheder, og her vurderer deltagerne at de ville kunne øge produktiviteten med mellem 18 og 24 procent ved i højere grad at anvende eksempelvis robotter i forskellige led produktionen, hvor tilbagebetalingstiden vil være forholdsvis kort (op til fem år).

Alligevel er flere virksomheder, specielt SMV’er, tøvende i forhold til at foretage de nødvendige investeringer. Forskellige barrierer gør sig ifølge IDA gældende i den forbindelse; mangel på tid, viden (som Teknologisk Institut også har påpeget) og til en hvis grad også kapital er således med til at bremse udviklingen.

Det er et billede, der ikke har ændret siden IDA gennemførte en lignende undersøgelse sidste år, og det ærgrer foreningen, der har flere end 100.000 ingeniører og cand.scienter som medlemmer.

”Vi kan se et stort og vedholdende potentiale ved at styrke virksomhedernes konkurrencekraft gennem automatisering, [og det] gør blot endnu vigtigere, at vi får bragt den viden i spil blandt virksomhederne,” siger formand for IDAs erhvervs- og vækstudvalg, Cornelius Olesen, til foreningens hjemmeside, og peger straks på en del af løsningen:

”Hovedgrebet for mig at se, er at øge den aktive og opsøgende rådgivning af SMV’erne. Det kan fx ske ved, at der afsættes en ambitiøs og øremærket pulje, hvorfra produktionsvirksomhederne kan få faglig rådgivning af relevant GTS-institut (Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter, red.) eller privat rådgiver”, siger Cornelius Olesen.

Læs også: Robotter kan skaffe danske arbejdspladser

Som eksempel på en konkret forbedringsmulighed i en SMV, nævner Cornelius Olesen et øget fokus på oppetiden i produktionen, der i mange tilfælde vil kunne løftes med selv mindre investeringer og teknologiske tiltag.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når logistikken bliver flaskehalsen i produktionen

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

SCM.dk

DI: Digital suverænitet kræver milliardinvesteringer

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle