Millionbevilling muliggør nyt tech trans-samarbejde

Danmarks otte universiteter er dygtige til at forske i teknologi og innovation. Men der er et uforløst potentiale i Danmark, da ny teknologi ikke i høj nok grad kommer samfundet til gode. En bevilling på 75 millioner kroner fra VILLU FONDEN muliggør et tech transfer-samarbejde imellem universiteterne i håbet om at få flere virksomheder til at spire i de stærke forskningsmiljøer.

Det er den 75 millioner kroner store bevilling fra VILLUM FONDEN, der gør Spin-outs Denmark muligt. Foto: Arkivfoto/lightwise..

06.04.2021

SCM.dk

Danmark har et stort uforløst potentiale, når det gælder forretningsskabelse med afsæt i forskning. Det skal nyt samarbejdsprojekt mellem de danske universiteter nu være med til at lave om på. Projekt Spin-outs Denmark skal øge antallet og kvaliteten af forsknings- og teknologibaserede virksomheder og understøtte udviklingen af et nationalt økosystem af akademiske iværksættere.

VILLUM FONDEN har givet en femårig bevilling på i alt 75 millioner kroner til projektet:

”Vores bevilling til Spin-outs Denmark er næring til det økosystem, som får grundforskning til at vokse til anvendelse. Vi glæder os over at have muligheden for at støtte op om universiteternes prioriteter og håber, at samarbejdet mellem tech trans-kontorerne ved de danske universiteter vil styrke dem i arbejdet med at levere innovation, som kan hjælpe med at tilvejebringe løsninger på f.eks. klimaudfordringerne”, siger forskningsdirektør Thomas Bjørnholm.

Læs også: Universiteter lancerer nyt forskningscenter i digital teknologi

Syddansk Universitet (SDU) skal lede og drive projektet i et tæt samarbejde med landets øvrige syv universiteter:

”Vi har længe arbejdet for, at dette samarbejde på tværs af alle landet universiteter kunne blive til virkelighed. Det er et vigtigt og perspektivrigt projekt for Danmark, danske forskere og universiteter. Vi er derfor umådeligt glade for den flotte bevilling, som muliggør det. Jeg er overbevist om, at det ikke alene vil styrke samarbejdet universiteterne imellem, men også vil gavne hele samfundet i forhold til både iværksætteri, jobskabelse, innovation og kommercialisering af dansk forskning og viden”, siger Søren E. Frandsen, der er chef for SDU’s Research & Innovation Organisation (SDU RIO).

For at sikre projektets kvalitet og fremdrift bliver der nedsat et Advisory Board med erfarne internationale eksperter, repræsentanter fra Vækstfonden, Innovationsfonden, danske virksomheder og investorer, heriblandt Thomas Bjørnholm fra VILLUM FONDEN.  

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia