Millioner til cybersikkerhed i værdikæder

Med fem nye projekter og en bevilling på lige knap 40 millioner kroner styrker Industriens Fond nu danske virksomheders arbejde med gøre deres værdikæder cybersikre. Projekterne skal aktivere over 250 primært små og mellemstore virksomheder i forløb, der med forskelligt afsæt skal løfte den digitale sikkerhed i virksomhedernes kontaktflader og derigennem styrke konkurrenceevnen.

Malene Stidsen er chef for Industriens Fonds cyberprogram, der med fem nye projekter nu sætter massivt ind for at hjælpe danske virksomheder med at sikre sig mod hackerangreb ad bagvejen. Foto: Industrien Fond..

03.10.2023

SCM.dk

Projekterne har alle fokus på at skabe ny, praktisk anvendelig viden til gavn for dansk erhvervsliv - både for virksomheder, der i forvejen arbejder med cybersikkerhed, og dem, der kun lige er kommet i gang.

”Virksomheder indgår i utallige partnerskaber som led i handel og samarbejde på tværs af industrier og kontinenter – især digitalt. Derfor skal cybersikkerhed selvfølgelig også tænkes bredere end virksomhedens egne it-systemer. Sikkerhed i værdikæderne er et forholdsvist underbelyst emne - og det skal de her projekter ændre på, mens de gør en forskel for virksomhederne”, siger Malene Stidsen, programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond. 

”Vi vil rigtig gerne understøtte, at forskning om henholdsvis cybersikkerhed og værdikæder bliver tænkt sammen og omsat til ny viden, som virksomhederne kan implemente. Den tværfaglighed bliver bragt i spil i projekterne “Cybersikkerhed og forretningskontinuitet” og “Cybersecurity of supply chains”, siger Malene Stidsen. 

To af projekterne tager udgangspunkt i henholdsvis robot- og fødevareindustrien, der er særligt følsomme i forsyningskæderne på hver deres måde. Her er det forventningen, at der skal skabes viden og erfaringer, der kan bruges i lignende brancher. Derudover skal projektet "Styrket Cybersecurity for SMV” med Erhvervshus Midtjylland nå de mindre virksomheder, hvor modenhedsniveauet er lavt. 

Læs også: Grønt lederskab i it-industrien

”Vi har lagt vægt på, at der er en god synergi mellem projekterne, og at de samtidig dækker forskellige målgrupper. Lige nu er der stor forskel på, hvor langt virksomhederne er i arbejdet med cybersikkerhed. Men uanset om man er en større eller mindre virksomhed, vil det kun blive vigtigere for konkurrenceevnen, at man har styr på cybersikkerhed - både inden for sin egen digitale matrikel og i værdikæderne”, slutter Malene Stidsen.  

Om de fem projekter: 

  • Cybersikkerhed og Forretningskontinuitet (8.530.428 kr.), bevillingsmodtager SDU
  • Cybersecurity of supply chains (5.348.392 kr.), bevillingsmodtager CBS
  • Cybersafe Robotics (10.160.795 kr.), bevillingsmodtager Odense Robotics 
  • Cybersikre Fødevareværdikæder (8.165.409 kr.), bevillingsmodtager Food & Biocluster Denmark
  • Styrket Cybersecurity for SMV (6.991.950 kr.), bevillingsmodtager Erhvervshus Midtjylland

Læs mere her.


- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.06.2026nShift

Sponseret

Levering som vækstmotor

17.06.2026SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

SCM.dk

Nordisk alliance skal styrke forsvar og resiliens

SCM.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

15.06.2026SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

10.06.2026SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

10.06.2026SCM.dk

Opkøb skal styrke AI-sikkerhed

09.06.2026SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

09.06.2026SCM.dk

Fem barrierer bremser omstillingen af Europas fødevaresystemer

08.06.2026Swisslog

Sponseret

The big pallet debate: Lessons from 27 years in pallet automation

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.07.2026

Sted

Online