Min vej til SCM-jobbet: Christian Guldager

Christian Guldager, managementkonsulent hos Implement, vandt i september TCS-prisen for bedste CBS HD-SCM hovedopgave på konferencen 3rd Supply Chain Leaders Forum 2014.

09.01.2015

SCM.dk

Christian Guldager, managementkonsulent hos Implement. Foto: Privat. .

Hvad kan du bruge prisen til karrieremæssigt?
Som et supplement til min master i Industrial Management og min bachelor som maskiningeniør, giver min nyerhvervede HD-uddannelse mig mulighed for at deltage i supply chain-diskussioner i bredere forstand.

Jeg vandt prisen for et supply chain strategi-projekt hos Dansensor, hvor fokus primært ligger på vareflows og kommunikation på tværs af organisationen, hvilket potentielt medfører signifikant lavere lagerbinding uden at gå på bekostning med den eksisterende leveringsevne. Selve prisen kan jeg helt sikkert bruge som en indikation på, at jeg bevæger mig i den rigtige retning.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Jesper Eichler Jacobsen

Hvilket job har du om fem år?
Det er et godt spørgsmål. Som verden ser ud lige nu, ligger der rigtig mange spændende SAP SCM-opgaver og venter. Pt. befinder jeg mig rigtig godt i kombinationen af at være specialist og stadig have de mere generelle SCM-kompetencer.

Skulle jeg en dag få lyst til nye udfordringer, vil jeg nok stræbe efter en bred SCM-rolle med ansvar, hvor både mine specialist- og generalist-erfaringer fra konsulentbranchen vil være en uundværlig ballast.

Om Christian Guldager

Uddannelse:
GDBA, CBS 2014
Msc. Industrial Management, AAU 2010

Seneste job:
MS Dynamics consultant, Tectura Denmark, 2010-11
Project manager, China Outsourcing Company, 2009

Hvad er det bedste ved at arbejde med SCM?
Det mest tilfredsstillende ved at beskæftige sig med SCM er de mange forskellige berøringsflader, jeg oplever hver dag. SCM spænder bredt, og jeg bliver hele tiden introduceret til mange forskellige fagområder, holdninger og faglige baggrunde, som jeg skal tage stilling til. Det er udfordrende, udviklende – og vigtigst af alt sjovt.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Jesper Kjær Jensen

Hvad skal de 10.000 kroner, der følger med prisen, bruges til?
Jeg tror, at pengene skal bruges på en lille rejse til vinter for Ditte (min kæreste) og mig.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

16.12.2025SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle