Min vej til SCM-jobbet: Line Hansen

Line Hansen, associate consultant i The Boston Consulting Group, har sammen med Kirsten Weibrecht Kristensen vundet DB Schenker-prisen for bedste cand.merc. SCM-afhandling på CBS.

30.01.2015

SCM.dk

Line Hansen, associate consultant i The Boston Consulting Group..

-

Hvad kan du bruge prisen til karrieremæssigt?
Jeg kan bruge prisen som en slags personlig branding i forhold til min profil og mit faglige niveau. Prisen er et klap på skulderen, og den sætter endnu en streg under, at vi med vores afhandling ”Demystifying the Industrial Emergence of 3D Printing – Impact on a logistics service provider” har tillagt os nogle evner, som forhåbentlig vil være i høj kurs fremover. Det emne, vi har skrevet om, er innovativt, og vi bidrager med en mere fremtidsorienteret tilgang til strategiske beslutninger.

Hvilket job har du om fem år?
Jeg håber, at jeg fortsat arbejder hos The Boston Consulting Group. Jeg ser mig selv som projektleder med speciale inden for vores operations practice area. Det tiltaler mig meget at have både projekt- og teamansvar, og uanset hvad må mit fremtidige job gerne bestå af varierende arbejdsopgaver.

Om Line Hansen

Uddannelse:
Bachelor of Science (BSc) i International Business, CBS.
Cand.merc. i SCM, CBS.

Seneste job:
Assistant business developer, Mærsk Oil Trading.
Supply chain intern, L’Oréal.

Hvad er det bedste ved at arbejde med SCM?
For mig handler det om de holistiske løsninger, man er tvunget til at tænke i som supply chain-professionel. Noget af det bedste, ved at arbejde med SCM, er, at man skal bygge broer mellem de forskellige funktioner, der skal kunne arbejde sammen. Jeg kan godt lide at arbejde med en struktureret tilgang til problemløsninger. Desuden er det meget tiltalende, at det handler om at tænke i optimeringer og effektiviseringer.

Hvad skal de 5.000 kroner, der følger med prisen, bruges til?
De skal bruges på noget personlig forkælelse. Hvis der er penge tilovers, skal de bruges på julegaver til familie og venner.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.06.2025SCM.dk

Vestlige lande udskyder klimahandling med kreative undskyldninger

11.06.2025SCM.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

10.06.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Et samarbejde der forenkler din pallehåndtering

07.06.2025SCM.dk

Eksport holder stand trods Trumps toldmure

06.06.2025SCM.dk

Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

05.06.2025SCM.dk

CEO Kasper Tranberg står nu i spidsen for brændstofforsyning til dansk luftfart

04.06.2025SCM.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

04.06.2025SCM.dk

Trump-politik får danske ingeniører til at overveje exit

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle