Min vej til SCM-jobbet: Morten Sonne Baage

Morten Sonne Baage, ny konsulent i Logio Consulting, ser frem til at være kundens guide på rejsen mod forbedret lønsomhed gennem en optimering af logistikken.

07.02.2014

SCM.dk

Morten Sonne Baage, logistikkonsulent i Logio Consulting A/S. Foto: privat. .

Hvilke forventninger har du til dit nye job?
At jeg får nogle spændende logistikoptimeringsopgaver, hvor jeg skal være kundens sparringspartner på den rejse, som han skal igennem for at opnå en forbedret lønsomhed.

Jeg skal være hurtig til at sætte mig ind i kundens behov og ser frem til at guide ham i den rigtige retning, så de fastsatte mål bliver nået.

Jeg glæder mig over at være blevet en del af Logio-teamet, der lægger stor vægt på faglighed og viden.

Hvorfor er det spændende at arbejde med WMS?
WMS er spændende at arbejde med, fordi det er meget omfattende og har indflydelse på resten af virksomhedens processer.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Michael Rasmussen

WMS kan skabe forbedringer på mange fronter, derfor er det vigtigt, at jeg sammen med kunden finder frem til, hvad der skal opnås med en implementering af systemet.

Vil man øge kvaliteten i sine leveringer, forbedre forsendelsesplanlægningen, øget plukeffektiviteten eller noget helt fjerde?

Hvad kvalificerer dig til jobbet?
Ved ansættelsen blev der lagt vægt på min grundlæggende ingeniøruddannelse, og at jeg over 15 år har opbygget en stor viden omkring logistikoptimering, især om WMS, men også om automation og de generelle logistikprocesser.

Samtidig blev det vægtet, at jeg har ti års erfaring med konsulentrollen.

Om Morten Sonne Baage

Uddannelse:
Civilingeniør, DTU, 1998.  

Tidligere job:
Projektleder, Consafe Logistics, 2008-13,

Seniorkonsulent, ejer, Midas Logistik, 2003-08. 

Hvilke råd vil du give andre, der ønsker et lignende job?
Det er vigtigt, at man som konsulent agerer professionelt og bygger sin rådgivning på facts. Åbenhed er helt centralt, man skal kunne se problemstillingerne fra alle sider.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Pedro Maestrelli

Desuden skal man have opbygget en solid erfaring for at kunne formidle idéer, retninger og løsninger klart for kunden.

Og så er lysten til konstant at lære og formidle en vigtig forudsætning for at arbejde som rådgiver.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia