Min vej til SCM-jobbet: Morten Sonne Baage

Morten Sonne Baage, ny konsulent i Logio Consulting, ser frem til at være kundens guide på rejsen mod forbedret lønsomhed gennem en optimering af logistikken.

07.02.2014

SCM.dk

Morten Sonne Baage, logistikkonsulent i Logio Consulting A/S. Foto: privat. .

Hvilke forventninger har du til dit nye job?
At jeg får nogle spændende logistikoptimeringsopgaver, hvor jeg skal være kundens sparringspartner på den rejse, som han skal igennem for at opnå en forbedret lønsomhed.

Jeg skal være hurtig til at sætte mig ind i kundens behov og ser frem til at guide ham i den rigtige retning, så de fastsatte mål bliver nået.

Jeg glæder mig over at være blevet en del af Logio-teamet, der lægger stor vægt på faglighed og viden.

Hvorfor er det spændende at arbejde med WMS?
WMS er spændende at arbejde med, fordi det er meget omfattende og har indflydelse på resten af virksomhedens processer.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Michael Rasmussen

WMS kan skabe forbedringer på mange fronter, derfor er det vigtigt, at jeg sammen med kunden finder frem til, hvad der skal opnås med en implementering af systemet.

Vil man øge kvaliteten i sine leveringer, forbedre forsendelsesplanlægningen, øget plukeffektiviteten eller noget helt fjerde?

Hvad kvalificerer dig til jobbet?
Ved ansættelsen blev der lagt vægt på min grundlæggende ingeniøruddannelse, og at jeg over 15 år har opbygget en stor viden omkring logistikoptimering, især om WMS, men også om automation og de generelle logistikprocesser.

Samtidig blev det vægtet, at jeg har ti års erfaring med konsulentrollen.

Om Morten Sonne Baage

Uddannelse:
Civilingeniør, DTU, 1998.  

Tidligere job:
Projektleder, Consafe Logistics, 2008-13,

Seniorkonsulent, ejer, Midas Logistik, 2003-08. 

Hvilke råd vil du give andre, der ønsker et lignende job?
Det er vigtigt, at man som konsulent agerer professionelt og bygger sin rådgivning på facts. Åbenhed er helt centralt, man skal kunne se problemstillingerne fra alle sider.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Pedro Maestrelli

Desuden skal man have opbygget en solid erfaring for at kunne formidle idéer, retninger og løsninger klart for kunden.

Og så er lysten til konstant at lære og formidle en vigtig forudsætning for at arbejde som rådgiver.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online