Min vej til SCM-jobbet: Morten Sonne Baage

Morten Sonne Baage, ny konsulent i Logio Consulting, ser frem til at være kundens guide på rejsen mod forbedret lønsomhed gennem en optimering af logistikken.

07.02.2014

SCM.dk

Morten Sonne Baage, logistikkonsulent i Logio Consulting A/S. Foto: privat. .

Hvilke forventninger har du til dit nye job?
At jeg får nogle spændende logistikoptimeringsopgaver, hvor jeg skal være kundens sparringspartner på den rejse, som han skal igennem for at opnå en forbedret lønsomhed.

Jeg skal være hurtig til at sætte mig ind i kundens behov og ser frem til at guide ham i den rigtige retning, så de fastsatte mål bliver nået.

Jeg glæder mig over at være blevet en del af Logio-teamet, der lægger stor vægt på faglighed og viden.

Hvorfor er det spændende at arbejde med WMS?
WMS er spændende at arbejde med, fordi det er meget omfattende og har indflydelse på resten af virksomhedens processer.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Michael Rasmussen

WMS kan skabe forbedringer på mange fronter, derfor er det vigtigt, at jeg sammen med kunden finder frem til, hvad der skal opnås med en implementering af systemet.

Vil man øge kvaliteten i sine leveringer, forbedre forsendelsesplanlægningen, øget plukeffektiviteten eller noget helt fjerde?

Hvad kvalificerer dig til jobbet?
Ved ansættelsen blev der lagt vægt på min grundlæggende ingeniøruddannelse, og at jeg over 15 år har opbygget en stor viden omkring logistikoptimering, især om WMS, men også om automation og de generelle logistikprocesser.

Samtidig blev det vægtet, at jeg har ti års erfaring med konsulentrollen.

Om Morten Sonne Baage

Uddannelse:
Civilingeniør, DTU, 1998.  

Tidligere job:
Projektleder, Consafe Logistics, 2008-13,

Seniorkonsulent, ejer, Midas Logistik, 2003-08. 

Hvilke råd vil du give andre, der ønsker et lignende job?
Det er vigtigt, at man som konsulent agerer professionelt og bygger sin rådgivning på facts. Åbenhed er helt centralt, man skal kunne se problemstillingerne fra alle sider.

Læs også: Min vej til SCM-jobbet: Pedro Maestrelli

Desuden skal man have opbygget en solid erfaring for at kunne formidle idéer, retninger og løsninger klart for kunden.

Og så er lysten til konstant at lære og formidle en vigtig forudsætning for at arbejde som rådgiver.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Cyberangreb hos leverandører truer forsyningskæden

SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle