Mobilhandel vinder frem i Danmark

De mobile enheder bliver brugt mere og mere til nethandel i Danmark. Specielt tablets er populære, men smartphones er også godt med. Generelt er onlinehandel i vækst, selvom enkelte produkter halter efter.

Tabletten har overhalet smartphonen indenom som danskernes foretrukne mobile e-handelsplatform. Foto: Nestlé.

23.03.2016

SCM.dk

At e-handel stadig vokser herhjemme er ikke nogen nyhed i sig selv. Mere nyt er det, at de mange indkøb i større grad efterhånden også bliver foretaget ikke kun fra laptoppen eller den stationære computer, men også fra håndholdte enheder i form af tablets og smartphones.

For hvor onlineshopping fra telefonen længe har været en gigantisk forretning i eksempelvis Kina, så er vi først de seneste par år ved at komme efter det herhjemme. I en ny undersøgelse har Eniro fået sat friske tal på tendensen.

Læs også: E-handel lægger pres på materialehåndteringen

Generelt er de mobile enheder på vej frem som handelsplatforme, og det er specielt tablets, der trækker læsset. Andelen af danskere, der bruger deres tablet til e-handel, er således mere end tredoblet fra otte til 30 procent siden 2012, hvor Eniro første gang lavede undersøgelsen. Dermed har tabletten faktisk overhalet smartphonen, der i samme periode ’kun’ er gået fra 13 til 21 procent.

”Udviklingen understreger, at det er vigtigere end nogensinde, at virksomhedernes hjemmesider og webshops er tilpasset de mobile enheder. Hvis siderne ikke er søgbare og optimerede til fx smartphones, risikerer virksomhederne at miste de kunder, der køber ind på mobilen, mens de er på farten, eller shopper fra sofaen med deres tablet”, siger kommunikationschef i Eniro Danmark, Kristoffer Apollo, i en pressemeddelelse.

Stor forskel blandt produkter
Tabletten har også bredere appel end telefonen rent aldersmæssigt. 29 procent af de 18-35-årige, 32 procent af de 36-55-årige samt 27 procent af de 56-75-årige tager typisk en tablet i brug, når de køber et produkt på nettet, mens forskellen er større, når det gælder mobilen. 33 procent af de 18-35-årige handler på mobiltelefonen, mens det tilsvarende tal for de 36-55-årige er 18 procent og 12 procent for de 56-75-årige.

Som nævnt vokser e-handelen herhjemme fortsat, men med store forskelle imellem diverse varegrupper. Fx foretrækker et flertal på 82 procent af befolkningen at købe rejser, oplevelser og hoteller online, mens danskerne fortsat er skeptiske over for handel med dagligvarer på nettet. Her er kun sket en lille vækst fra 13 procent i 2014 til 16 procent sidste år.

Endnu mere udtalt er tendensen i forhold til køb af medicin. Kun tre procent af danskerne havde i 2015 prøvet at handle håndkøbsmedicin online, mens 10 havde erfaring med receptpligtige produkter.

Læs også: Flere kanaler og højere leveringskrav i dansk e-handel

”Mens danskerne har omfavnet køb af fx rejser og underholdning på nettet, går det overraskende langsomt fremad for andre slags produkter. Det tyder på, at der stadig er nogle barrierer, som skal fjernes, før vi for alvor vil lægge eksempelvis dagligvarer og medicin i vores digitale indkøbskurv, og at nogle grupper af webbutikker godt kan blive bedre til at markedsføre deres produkter og services”, siger Kristoffer Apollo.

Hent hele undersøgelsen her.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn