Nethandel er med til at redde industrilokaler fra ledighed

Den gennemsnitlige lejepris per kvadratmeter for lokaler udbudt på Ejendomstorvet.dk er cirka tre procent højere end for ét år siden, men udbuddet af industrilokaler er ikke steget - også selvom udbuddet af butikslokaler er det. Det viser, at industrien kører i næsten normalt gear.

Danmark har i alt 104,2 millioner kvadratmeter lager- og produktionslokaler. Arkivfoto. .

17.09.2020

SCM.dk

Covid-19 bød på restriktioner i vores hverdag, som har fået Danmarks økonomiske tal til at lyse rødt. Pandemien har udløst dyk i både beskæftigelse og i vækst, samt stigninger i ledige butikslokaler rundt omkring i landet.

Dog ser industrilokaler, som fabrikshaller og lagerbygninger, ud til ikke at være påvirket af den aktuelle krise, ifølge en opgørelse af ejendomsportalen Ejendomstorvet.dk.

”Vores økonomi tog en rutsjetur, men mange har fået hjælp af støttepakkerne, så de har kunnet holde fast i medarbejdere og lokaler. Derfor har de fleste virksomheder ikke haft behov for at skille sig af med lokaler, men der kan komme tilpasninger senere på året. For mens hjemmemarkedet er tilbage på normalt niveau, så er eksporten fortsat lavere – nogle lande er blevet ramt hårdere end Danmark og har måttet lukke ned i længere tid,” siger Allan Sørensen, cheføkonom i Dansk Industri.

Han peger på, at nethandlen oplevede et boost under coronakrisen, da mange butikker var lukkede. Dét har øget behovet for kvadratmeter i mange netvirksomheder.

”Tomgangen kan næsten ikke blive lavere, end den har været det sidste år, og det begrænser virksomheder med brug for mere plads. Netvirksomheder har under coronakrisen fået mere vind i sejlene, men generelt tør de ikke binde sig med lejekontrakter ud over et par år – og udlejerne vil gerne have lange lejeaftaler. Det betyder, at nogle vækstvirksomheder slækker på deres krav og lejer sig ind i måske lidt slidte lokaler med sekundær beliggenhed. Så derfor er nogle af de ældre lokaler blevet lejet ud på det seneste, men vi har brug for flere moderne lager- og distributionsejendomme,” siger Brian Tretow-Loof, direktør med ansvar for salg udlejning hos Newsec Advisory.

Andelen af udbudte lager- og produktionslokaler er i øjeblikket lavest i Vestjylland med 1,3 procent, Nordjylland med 1,4 procent samt Vest- og Sydsjælland med 1,5 procent.

Danmark har i alt 104,2 millioner kvadratmeter lager- og produktionslokaler, flest i Sydjylland med 19,8 millioner og Østjylland med 16,5 millioner kr. Udbuddet har det seneste år ligger på lige knap 2 millioner kvadratmeter.

- KCP
 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Den digitale forsyningskæde begynder i lageret

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

31.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia