Netto tester elektroniske hyldeforkanter fra Delfi

Delfi Technologies, der er leverandør af digitale display-løsninger, tester nu sin Breece-løsning med nye elektroniske hyldeforkanter i fem udvalgte Netto-butikker.

Det er firmaet Displaydata, der leverer de fuldgrafiske displays med op til tre farver, der testes i Netto. Displayene er forbundet med en high-speed tovejs RF-infrastruktur, som er styret af Delfis Breece-software. Foto: Delfi..

28.04.2014

SCM.dk

En test af Delfi Technologies Breece-løsning med Displaydatas nye elektroniske hyldeforkanter påbegyndes nu i fem af Nettos butikker i Danmark.

Netto tester Breece-konceptet med henblik på at optimere daglige processer omkring vareinformation på hylden, placering af varer og logistikflow.

Det nye koncept skal være med til at forbedre informationen på hylden og bidrage til en bedre oplevelse for kunderne. Samtidig skal konceptet være med til at forenkle hverdagen for medarbejderne ude i butikkerne.

Test skal udfordre tankesættet
Testen skal ifølge Nettos driftschef Martin Frost Roesgaard åbne op for en lidt anderledes måde at tænke butiksdrift på.

”Formålet med testen er at udfordre den måde, de fleste tænker på i dag, og se hvordan vi kan forbedre de daglige processer, der ligger bag informationsflowet ude i butikkerne", siger Martin Frost Roesgaard.

Netto Ølby i Køge og Netto Storcenter Nord i Århus er de første ud af de fem butikker, som skal teste Breece-konceptet med de nye elektroniske hyldeforkanter.

Læs også: Delfi indgår it-aftale med SuperGros

Breece er en løsning med elektroniske hyldeforkanter, som giver mulighed for at vise al information grafisk på hylden. I dag er Breece installeret i mere end 450 butikker i Danmark, Sverige, Norge, Island, Grønland og Ungarn, oplyser Delfi i en pressemeddelelse.

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

03.09.2026SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

01.09.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Tai

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle