Nilfisk vælger cloud-firma til at styre dets globale netværk

GTT Communications, der er en førende, global cloudnetværksleverandør, skal hjælpe danske Nilfisk med at administrere dets globale netværk og implementere en SD-WAN-tjeneste.

Rengøringsfirmaet Nilfisk er en dem, der i stigende grad flytter firmaet ud i skyen. Fremover skal en global cloud-leverandør sikre firmaets cloud-data. Foto: Nilfisk. .

18.07.2018

SCM.dk

Nilfisk, der er global leverandør af professionelle rengøringsløsninger, har valgt den amerikanske cloud-virksomhed GTT Communications til at styre dets globale netværk og implementere en SD-WAN-tjeneste. 

Det sker i takt med, at Nilfisk bygger firmaets fremtid i skyen.

Læs også: Ny digital platform løfter Wavins leverandør - og kunderelationer 

”Vi flytter et stigende antal af vores applikationer op i skyen og implementerer i højere grad IoT. Derfor har vi behov for en agil kommunikationsplatform til vores behov inden for cloud og legacy infrastruktur”, fortæller Steen Andersen, head of CIO for Office og Core IT i Nilfisk i en pressemeddelelse. 

120 sites
GTT vil fremover distribuere sin SD-WAN-tjeneste (softwaredefinerede netværk) på tværs af de 120 sites, som Nilfisk har på globalt plan.

SD-WAN-tjenesten styrer intelligent trafik ved aktivt at dirigere den til de mest effektive netværksruter til og fra applikationer, der ligger i skyen eller datacentret.

Den dynamiske netværksfunktion skal bidrage til en flydende, effektiv kommunikation, der skaber mulighed for innovation og forbedret kundeoplevelse hos Nilfisk.

"Vi hjælper vores kunder med at forbinde folk på tværs af deres organisationer, rundt om i verden og til alle applikationer i skyen", fortæller Rick Calder, president og ceo i GTT.

- JJK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Digitalt fundament giver Grundfos større skalerbarhed og overblik

14.05.2026Datacon A/S

Sponseret

7.500 ekspeditioner på under 4 timer kræver sit system

13.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR TITAN ultra: KUKA sætter nye standarder inden for automatisering af tunge opgaver

12.05.2026SCM.dk

Teknologisk Institut åbner laboratorium for humanoide robotter

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle