Norden foretager den første testrejse på CO2-neutralt biobrændstof

Rederiet Norden har en stor tro på, at bæredygtig shipping er på vej frem, efter at de sammen med GoodFuels har foretaget den første testrejse med et skib på CO2-neutralt biobrændstof.

I september blev Nord Highlander, som det første CO2-neutrale biobrændselsskib, sendt ud på en testrejse. Foto: Norden.

03.12.2018

SCM.dk

I september tog et stort oceangående skib på CO2-neutralt biobrændstof på en testrejse fra Rotterdam i Holland til Tallinn i Estland. Bag testrejsen stod rederiet Norden i samarbejde med GoodFuels, og tiltaget var støttet af flere internationale NGO’er i kampen for at reducere den globale opvarmning.

Læs også: Tre løsninger kan være ramme om miljøvenlig shipping

“Norden er stolt over at gå foran med at teste og introducere CO2-brændstof, som virkelig gør en forskel i forhold til den meget vigtige dagsorden for at reducere kulstofudledningerne fra shipping”, siger adm. dir. for Norden, Jan Rindbo, om testen, som var en rejse i ballast med den 37.000 ton tunge, 182 meter lange produkttanker Nord Highlander.

For at sammenligne hvordan motoren reagerede på biobrændstof som et alternativ til fossilt brændstof med lavt svovlindhold, blev afrejsen foretaget på fossilt brændstof. Efter en visuel inspektion af motoren skiftede skibet til biobrændstof.

I løbet af rejsen arbejdede motoren med forskellige belastninger i tilstrækkeligt lange perioder for at fastslå stabil ydelse. Efter testen blev der foretaget en visuel inspektion af motoren, som bekræftede, at den ikke blev negativt påvirket af biobrændstoffet.

“Vi sætter pris på, at Norden afprøver konkrete løsninger på klimaudfordringerne. Vi har brug for en indsats her og nu for at kunne leve op til IMO’s klimamål, og vi er stolte af, at Norden gør noget ved det og indtager en ledende rolle indenfor biobrændstof, hvor vi glæder os til at følge udviklingen”, siger seniorrådgiver for det Økologiske Råd, Kåre Press-Kristensen, der er en af de internationale NGO’er, som støttede testrejsen.

CO2-neutral transport som et bæredygtigt alternativ
Ifølge Norden viste testen, at anden generation af CO2-neutralt biobrændstof både teknisk og økonomisk set er velegnet og dermed et realistisk alternativ til sammenligneligt fossilt brændstof.

“Norden er kommet langt med forbedret brændstofydelse og har reduceret CO2-udledningen pr. ton last transporteret på egne tankere med 25 procent mellem 2007-2017. Med de nye IMO-mål for CO2-udledning er det dog klart, at forbedret brændstofydelse ikke er nok. Vi har brug for alternative løsninger, og med denne test har Norden vist en bæredygtig metode til at opfylde disse mål”, siger Jan Rindbo.

Jan Rindbo forventer, at der vil blive stor efterspørgsel efter CO2-neutral transport, når det udbydes på markedet.

“Nu da vi har bevist, at CO2-neutral transport er et bæredygtigt alternativ, er jeg overbevist om, at mange CO2-bevidste kunder vil kræve denne type transport indenfor den nærmeste fremtid”, siger han, men anerkender dog samtidig, at biobrændstof ikke nødvendigvis er den eneste løsning i det lange løb, selvom han tror, at anden generations biobrændstof i høj grad kan bidrage til at reducere CO2-udledninger her og nu.

Læs også: Maersk forbereder sig på, at svovludslippet skal minimeres

Norden vil fortsat samarbejde med GoodFuels for at få mere erfaring med biobrændstof som et alternativ til fossilt brændstof med lavt svovlindhold, og kigger også på andre muligheder, der kan nedsætte CO2-udledningen. Målet er i den nærmeste fremtid at kunne tilbyde forretningsmæssigt attraktiv CO2-neutral transport til kunder.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup